Historie změn:
poslední 17. 1. 2020 19.00 – Výroční členská schůze
Příspěvky a připomínky: j.tomiska@gmail.com.

Zde nyní najdete léta dřívější: 2003, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019, nebo přímo v "Kalendáři" níže.

"Naše" rozhledny:


Vlčí hora

Dymník

Vápenný vrch (dříve Maškův)
plánovaná

Pro nové čtenáře:
Kalendář: po ťuknutí na akci v kalendáři se Vám otevře menší podokno s dalšími informacemi. Kalendář na rok 2020 v klasické verzi i ke stažení ve formátu pdf např. pro tisk je zde.
Album fotografií: při zobrazení obrázku z alba můžete na počítači stisknout pravé tlačítko myši a z nabídky vybrat, mezi jiným, zobrazení vekého obrázku na displej nebo jeho uložení na počítač. Na tabletu podobně, jenom podržíte na obrázku prst.


Aktuálně


22. 1. 2020

Cestovatelské přednášky s Jiřím Rakem
Krásné hory ve střední Evropě – Monika a Pavel Lampovi
Nízké Tatry, Wilder Kaiser, Karavanky
18.00 sál pivovaru Falkenštejn25. 1. 2020

Výroční schůze klubu
Výbor OKČT Krásná Lípa Vás srdečně zve na výroční členskou schůzi, která se koná v sobotu 25. 1. 2020 od 10 hod. v kulturním domě (kino) v Krásné Lípě.
V rámci schůze bude možné uhradit členské příspěvky, předplatit časopis a zakoupit si klubové tričko.
Zdarma budou mít všichni přítomní oběd, zákusek a čaj nebo kávu. Ostatní občerstvení v bufetu si každý platí sám.
Jednatel Mikuláš Peterka5. 2. 2020

Cestovatelské přednášky s Jiřím Rakem
Rudé srdce Austrálie – Tomáš Salov
18.00 sál pivovaru Falkenštejn15. 2. 2020

Festival Jdeme do hor!, 1. ročník
K 6. ročníku vzpomínkového pochodu „Turistický memoriálek Karla Hofmana“ se účastníci sejdou v 10.35 před vlakovou stanicí v Rybništi, odkud se jde cca 9 km po značených trasách přes Karlovu výšinu do Krásné Lípy, kde následuje festival Jdeme do hor!
Festival začíná ve 13.30 hodin v Kulturním domě v Krásné Lípě. Na programu budou čtyři zajímavé komentované projekce s horskou tématikou a po nich následuje turistický večírek s country kapelou Čumbrci.
Vstup na festival je pro členy s platnou průkazkou KČT zdarma (nutno se prokázat), vstupné pro nečleny KČT je 50 Kč. K dispozici bude též bufet s občerstvením a decentní doprovodný program.
Pokud byste této příležitosti chtěli využít k propagaci svých oddílů a přivézt nějaké materiály, bude k dispozici prezentační stolek, taktéž bude možné zakoupit nový kalendář turistických akcí Ústecké oblasti.
Akci pořádají KČT Děčín, KČT Krásná Lípa, KČT oblast Ústecká a město Krásná Lípa.
Jan Douda, tel.: 721 516 312, email: JanDouda@seznam.cz.

Propozice festivalu: zde
Propozice memoriálku: zde
Článek o akci v Turistickém magazínu: zde.19. 2. 2020

Cestovatelské přednášky s Jiřím Rakem
Půlstoletí v Českém Švýcarsku – Jiří Rak
Sever v proměnách času
18.00 sál pivovaru Falkenštejn24. – 26. 4. 2020

3 dny – 3 státy – 3 pochody
Tradiční akce spřátelených turistických klubů.
Ubytování v RZ Jizerky v Bílém Potoce, kde je rezervováno 9 míst. Cena je opět bohužel vyšší - 246 Kč/osobu/noc.
Pátek:
Odjezd z náměstí v Krásné Lípě v 8 hodin. Podíváme se do Marienthalu (klášter, kostel, mlýn), Kunówa (zámeček), zastavíme se v Sulikówě (náměstíčko, kostely), pozdravíme se s kamarády v Lubani, přes Leśnou a Srbskou přejedeme do Jindřichovic pod Smrkem (větrné elektrárny, skanzen), zastavíme se v Novém Městě pod Smrkem (cukrárna) a přes Lázně Libverda (kolonáda, oplatky) do Bílého Potoka. Trasa asi 123 km zde.
Sobota:
Přejedeme auty na parkoviště na Jizerce (trasa asi 25 km zde) a pěšky půjdeme okolo Bukovce přes Královský most přes Jizeru do Orle (kde jsme jednou nezapomenutelně přenocovali), potom zpět k nám po hřebenovce na Jizeru a přes Bukovec zpět na parkoviště. Trasa asi 8,5 km zde.
Neděle: Kousek se projdem po Bílém Potoce do soukromého Jizerskohorského technického muzea, a poté se vydáme již k domovu. Stavíme se na rozhlednách Slovanka a Královka a pochopitelně i ve Lvové. Trasa asi 109 km zde.
Připomínky k trasám nebo návrhy na jiné zajímavosti přivítám.

Prosím o přihlášení do 31. 3. 2020 na email: j.tomiska@gmail.com.
Přihlášení: Jan Tomiška (auto), Jitka Štraubová (auto), Hana Koblihová, Jana Knollová, Jana Králová.6. – 10. 5. 2020

Lázně Velký Meder
Opakovaný pobyt v termálech na Slovensku se uskuteční v termínu od 6. 5. do 10. 5. 2020. Ti, co nemohou jet na tak dlouho, mohou přijet o den později. Pozor – v turistickém kalendáři je uveden termín 7. 5. – 10.5.20.
Pojedeme vlakem (případně po vlastní ose autem), ubytováni budeme opět v apartmánu L A L I. Vloni nás vyšly náklady kolem 2 000 Kč.
Prosím o přihlášení do 31. 3. 2020 na email: saferovalibuse@seznam.cz spolu se zaplacením zálohy na ubytování 20 Eur.
Případné dotazy na email: saferovalibuse@seznam.cz nebo tel.: 723 864 824.
Líba ŠaferováJiž proběhlo


Nejsevernější zimní stanování v ČR, 38. ročník
Fotografie:
Evy Šteckerové, tak to začalo Mikuláše Peterky Jana Tomišky

Přestože páteční počasí nebylo nikterak zimní, přijížděli účastníci především ze vzdálenějších částí Čech. Více než dvě desítky táborníků, kteří se sjeli na akci již v pátek, využilo k posezení chatu ochránců přírody. Noc z pátku na sobotu byla deštivá a i sobotní den byl sice teplotně nadprůměrný, ale deštivý.
Přestože bylo sychravé a proměnlivé počasí, neodradilo to účastníky od výletů. Pořadatelé připravili dvě trasy do NP České Švýcarsko a jeho okolí, po kterých účastníky provedli cvičitelé pěší turistiky. Táborníci měli možnost i individuálních výletů na rozhledny provozované krásnolipským klubem (Vlčí hora a Dymník).
Na večer byla připravena přednáška mosteckého cestovatele a člena našeho klubu Šebestiána Šulce, jehož vyprávění o putování na Kamčatce přilákalo 35 diváků. Večer pokračoval společnou zábavou při kytarách. Táborníci ocenili zázemí a možnost občerstvení.
V noci ze soboty na neděli byla obloha bez mraků, a tak krajinu hezky osvětloval měsíční úplněk. Nedělní ráno bylo slunečné s teplotou pod nulou.

Statistika:
první noc – 19 lidí, 14 stanů, teplota +2 stupně
druhá noc – 22 lidí (do 17 hodin), 23 stanů, teplota -2 stupně
Celkem 41 osob, z toho 6 dětí
Nejmladší účastník – Samuel (2016) a Max (2014) Zahradníčkovi, nejstarší účastník – Semerád Jiří z Litoměčic (1941), nejvzdálenější účastník – Šafář Jan z Chebu.
Václav Hieke
Novoroční výstup na Vlčí horu
Fotografie:
Mikuláše Peterky Ilony Řechtáčkové

Rok se s rokem sešel a další novoroční výstup na Vlčí horu je tu. Na náměstí v Krásné Lípě před budovou OPS se sešlo 22 turistů připravených přivítat rok 2020, včetně kamaráda z Ebersbachu. Nechyběli ani 3 psí kamarádi, kteří s námi statečně zdolali výstup na Klíč a byli připraveni věrně následovat své paničky i dnes.
Mikša přivítal všechny přítomné, představil senátora Zbyňka Linharta a předsedu oblastního klubu KČT Ústeckého kraje Jana Eichlera a všichni jsme vyrazili za doprovodu sluníčka a téměř blankytné oblohy podél Křinice do Krásného Buku. Zde se s námi rozloučili senátor Zbyňka Linhart a Lenka Peterková, jimž povinnosti a daleká cesta domů neumožnily pokračovat dál.
Naše kroky dále mířily přes Sněžnou, Dlouhým dolem a tradičně kolem kozí farmy a vyřezané sošky Ferdy Mravence. Cestou jsme se kochali krásnými výhledy, kterých nám díky slunnému počasí bylo krajinou mnoho nabídnuto. Pod Vlčí horou nás netrpělivě očekávala Eva Štekrová, takže nás na vrchol k rozhledně vystoupalo 21.
I zde byly naše řady rozšířeny o další příznivce turismu – čtyřčlennou rodinu Churáčkovou. Po výstupu na rozhlednu jsme vybalili menší zásoby dobrot a do kalíšků k novoročnímu přípitku rozlili, jak jinak, než tradiční Lužickou bylinnou. Zde se slova ujal Mikša. Zabilancoval nad uplynulým rokem, představil plány do roku 2020 a pronesl slavnostní novoroční přípitek. Jan Eichler se k přání připojil. Díky technickým vymoženostem jsme zavolali a hromadně pozdravili i předsedu KČT Krásná Lípa Vaška Hiekeho. V průběhu další hodinky jsme se pokochali výhledy z rozhledny, občerstvili a postupně se většina účastníků vydala zpět po vlastní ose.
Zbylo nás 9 a 3 psíci. Krásné počasí lákalo na další prohlídku téměř jarně vyhlížejíci krajiny, a tak jsme pokračovali z rozhledny přes Vlčí horu s panoramatickou tabulí a pohledem na Jedlovou, Pěnkavčí vrch, Klíč, dále na Telenec s výhledy na Studenec, Zlatý vrch a Spravedlnost. Odtud jsme sestoupili ke kapličce sv. Anny a dále Černý kříž k rybníku Šimlák. Po modré turistické značce pěšinou do Krásného Buku a po červené již za soumraku zpět do Krásné Lípy. Na autobusové zastávce jsme se po téměř 15 km zdravě unaveni rozloučili a rozjeli každý do svých domovů.
Prožili jsme společně krásný první den v novém roce. Všem přítomným děkujeme za hojnou účast a přejeme všem příznivcům turististiky vše nej.... v roce 2020, mnoho zdraví a krásných zážitků.
Lída Hanzlíková