Historie změn:
poslední 18. 2. 2020 19.00 – Festival Jdeme do hor!, 1. ročník
Příspěvky a připomínky: j.tomiska@gmail.com.
Zde nyní najdete léta dřívější:
2003, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019 nebo od roku 2011 přímo v "Kalendáři" níže.


"Naše" rozhledny:


Vlčí hora

Dymník

Vápenný vrch (dříve Maškův)
plánovaná

POZOR: do tištěného kalendáře se vloudilo několik chyb:
- Otvírání studánek je 28. 3.
- výlet na Zámecký vrch je 27. 6.
- Skalní hrádky 7. – 9. 8.
- Turistický týden 1. – 6. 9.

Pro nové čtenáře:
Kalendář: po ťuknutí na akci v kalendáři se Vám otevře menší podokno s dalšími informacemi. Kalendář na rok 2020 v klasické verzi i ke stažení ve formátu pdf např. pro tisk je zde.
Album fotografií: při zobrazení obrázku z alba můžete na počítači stisknout pravé tlačítko myši a z nabídky vybrat, mezi jiným, zobrazení vekého obrázku na displej nebo jeho uložení na počítač. Na tabletu podobně, jenom podržíte na obrázku prst.


Aktuálně


19. 2. 2020

Cestovatelské přednášky s Jiřím Rakem
Půlstoletí v Českém Švýcarsku – Jiří Rak
Sever v proměnách času
18.00 sál pivovaru Falkenštejn21. 3. 2020

Jarní sraz turistů okresu Děčín, 60. ročník
Každé jubileum bychom si měli alespoň připomenout. Nebude se již opakovat. Jubileum kulaté bychom však měli určitě důstojně oslavit. To platí v každém ohledu, ve všech oblastech našeho života, sport a turistiku nevyjímaje. Ano, před šedesáti lety byla založena tradice jarních srazů turistů a slavit se bude.
Nahlédnutím do kalendáře turistických akcí pro KČT oblast Ústecký kraj na rok 2020 zjistíme, že kulaté narozeniny konkrétní akce si letos nepřipomeneme pouze u nás v Krásné Lípě, ale z podobného důvodu se budeme těšit i do Chomutova, Teplic, Klášterce nad Ohří a Loun.

PÁR SLOV ÚVODEM Byl to před šedesáti lety rok plný významných událostí. Pouze namátkou: první člověk ve vesmíru – Jurij Gagarin obletěl jednou Zemi, začíná se stavět Berlínská zeď, byla zahájena stavba Nechranické přehrady, Otto Wichterle vyrobil první měkké kontaktní čočky a další. Nu a k tomu všemu, světe div se, byl připraven a realizován první jarní sraz turistů našeho tehdejšího okresu. Že nemůžeme srovnávat? Ale ano. Protože jsou události celosvětového, celostátního ale také regionálního významu. Každá z nich má mimořádný význam pro danou oblast a je nutné, abychom na ně nezapomínali.

ZRODILA SE MYŠLENKA
V roce 1957 se uskutečnila akce, která byla nazvaná 100 jarních kilometrů. Hlavním smyslem bylo mobilizovat turistické oddíly k masové účasti členů a všech příznivců turistiky a získávat širokou veřejnost pro aktivní pohyb a vztah k přírodě vůbec. Každá první jarní neděle v dalších letech byla nazvána Turistickou nedělí a byla vždy zahájena akcí 100 jarních kilometrů. A to už byl pouze nepatrný krůček k tomu, aby Okresní výbor turistiky OV ČSTV v Děčíně připravil tzv. Jarní sraz turistů a 26. března 1961 v Kamenické Šenově u Panské skály plánovanou akci uskutečnil. Sešli se turisté z celého okresu, další rok následovala Vlčí Hora (tehdy ještě samostatná obec) a z jarních srazů se stala nádherná tradice.

JEDNA ZAJÍMAVOST
To byly roky 1962 – 1965. Tehdy se jarní srazy turistů organizovaly zvlášť pro západní a východní část okresu. V roce 1965 dokonce i pro střední část okresu (na Vrabinci, Stožci a opět ve Vlčí Hoře). Rok 1966 vrátil jarní srazy opět na jedno místo.

TAK ŠLY ROKY…
…střídala se města a obce, aktivních turistů i účastníků z řad veřejnosti přibývalo a stejně tak přibývalo míst a památek, se kterými nás organizátoři jednotlivých jarních srazů seznamovali. Ta krásná tradice pokračovala z každoroční železnou pravidelností až do roku 1991. Ve zmíněném roce se spojily Kluby českých turistů okresu Děčín a Česká Lípa do Labsko-lužické oblasti a první velkou akcí byl hned na jaře roku 1992 Oblastní jarní sraz turistů. Organizací byl pověřen tak trochu symbolicky KČT Krásná Lípa, který se také v roce 1991 rozloučil s Tělovýchovnou jednotou v Krásné Lípě a osamostatnil se.
A POKRAČUJEME
Opět rok co rok, Rumburk, Česká Lípa, Děčín, Brtníky, Sloup v Čechách, Česká Kamenice, Mimoň, Šluknov a další za účasti stovek a tisíců účastníků, kteří milují pobyt v přírodě, mají zájem navštívit nepoznané a chtějí navázat nová přátelství. Loňský jarní sraz hostil KČT Dolní Poustevna a pořadatelství v roce letošním bylo přiděleno KČT Krásná Lípa.

JARNÍ SRAZY V KRÁSNÉ LÍPĚ
KČT Krásná Lípa byl založen v roce 1981 jako nový odbor při TJ Krásná Lípa. V šedesátileté historii byla organizace jarních srazů přidělena tomuto klubu celkem 5x. Vzpomínáte?
1985 – základna klubu za fotbalovým hřištěm, počasí slunečné, ale po předchozím tání travnatá plocha základny doslova rozbahněná, ale u výborného kulturního programu a občerstvení nálada skvělá.
1992 – bohatý kulturní program v místním kině, odhalení pamětní desky bratrům Bienertovým a otevření první části zrekonstruované žluté trasy přes Kyjovský hrádek.
1997 – vystoupení krásnolipských tanečních a pěveckých souborů v Besedě na náměstí, přesun na hráz přehrady v Kyjově, občerstvení a slavnostní otevření kompletní žluté stezky Kyjovským údolím.
2008 – hlavním bodem srazu v tomto roce byla turistická výstava v tehdejším Domě volného času (dnes relaxační centrum Aparthotelu Lípa).
2013 – na toto období udeřila zima, kterou umocňoval krutý mráz a prudký vítr (nejdříve zmrzl chleba, potom už mrzla i hořčice a kdo okamžitě nesnědl guláš, měl smůlu). V místním kostele pak proběhl kulturní program s předáním odměn aktivním členům KČT a přítomní vyslechli mimořádný koncert na opravené varhany.
CO CHYSTÁ KRÁSNÁ LÍPA NA LETOŠNÍ ROK?
Především netradiční místo prezentace a úvodního společného setkání. Představte si, že 200 m od centra města je místo, ze kterého je výhled na Krásnou Lípu a okolí jako z malé „rozhledny“. Nevěříte? Přesvědčíme vás. A dokonce vám při tom nebeském výhledu bude hrát hudba a budete si moci dát něco dobrého na zub. A co víc. Ať bude venku sebehorší počasí, vy se budete kochat pod střechou a v teple. Připravíme vám i malou výstavku fotografií, které vám vypoví pohádku o tom, jak poctivý, skromný a pracovitý člověk zachránil malou továrničku před totální zkázou.
To vše již od 9 hodin.
V 11 hodin zahájíme oficiální část srazu krátkými zdravicemi představiteli kraje, okresu a města a pak už si budou účastníci moci vybrat z nabídky komentovaných výletů pod vedením cvičitelů KČT Krásná Lípa. Každý účastník si ze srazu odnese pamětní list, k dispozici vám bude informační koutek o dopravě v Ústeckém kraji a nejbližším okolí a bude možno zakoupit upomínkové předměty (mapy, průvodce, knížky, turistickou medovinu, turistický bylinný likér apod.).24. – 26. 4. 2020

3 dny – 3 státy – 3 pochody
Tradiční akce spřátelených turistických klubů.
Ubytování v RZ Jizerky v Bílém Potoce, kde je rezervováno 9 míst. Cena je opět bohužel vyšší - 246 Kč/osobu/noc.
Pátek:
Odjezd z náměstí v Krásné Lípě v 8 hodin. Podíváme se do Marienthalu (klášter, kostel, mlýn), Kunówa (zámeček), zastavíme se v Sulikówě (náměstíčko, kostely), pozdravíme se s kamarády v Lubani, přes Leśnou a Srbskou přejedeme do Jindřichovic pod Smrkem (větrné elektrárny, skanzen), zastavíme se v Novém Městě pod Smrkem (cukrárna) a přes Lázně Libverda (kolonáda, oplatky) do Bílého Potoka. Trasa asi 123 km zde.
Sobota:
Přejedeme auty na parkoviště na Jizerce (trasa asi 25 km zde) a pěšky půjdeme okolo Bukovce přes Královský most přes Jizeru do Orle (kde jsme jednou nezapomenutelně přenocovali), potom zpět k nám po hřebenovce na Jizeru a přes Bukovec zpět na parkoviště. Trasa asi 8,5 km zde.
Neděle: Kousek se projdem po Bílém Potoce do soukromého Jizerskohorského technického muzea, a poté se vydáme již k domovu. Stavíme se na rozhlednách Slovanka a Královka a pochopitelně i ve Lvové. Trasa asi 109 km zde.
Připomínky k trasám nebo návrhy na jiné zajímavosti přivítám.

Prosím o přihlášení do 31. 3. 2020 na email: j.tomiska@gmail.com.
Přihlášení: Jan Tomiška (auto), Jitka Štraubová (auto), Hana Koblihová, Jana Knollová, Jana Králová, Irena Uličná.
6. – 10. 5. 2020

Lázně Velký Meder
Opakovaný pobyt v termálech na Slovensku se uskuteční v termínu od 6. 5. do 10. 5. 2020. Ti, co nemohou jet na tak dlouho, mohou přijet o den později. Pozor – v turistickém kalendáři je uveden termín 7. 5. – 10.5.20.
Pojedeme vlakem (případně po vlastní ose autem), ubytováni budeme opět v apartmánu L A L I. Vloni nás vyšly náklady kolem 2 000 Kč.
Prosím o přihlášení do 31. 3. 2020 na email: saferovalibuse@seznam.cz spolu se zaplacením zálohy na ubytování 20 Eur.
Případné dotazy na email: saferovalibuse@seznam.cz nebo tel.: 723 864 824.
Líba ŠaferováJiž proběhlo


Brtnické ledopády, 60. ročník, KČT Šluknov
Fotografie:
Karla Hanouska

Za krásného jarního dne jsme se zúčastnili 60. ročníku třídenní turistické akce "Brtnické ledopády", kterou organizuje odbor KČT Šluknov. Ten v čele s Egonem Wiesnerem připravil několik zajímavých tras s různou délkou kilometráže.
Po příjezdu čtyř polských turistů (Tadeusz Sławiński, Anieszka Wittig-Sławińska, Bożena Rudko, Krzysztof Podkowiński) v 10.30 hodin po prezentaci na 13 km v ceně 60,-Kč v krásnolipském kině odjíždíme autem do Kyjova, kde naše putování začíná. Rozhodli jsme se, že půjdeme přes Kyjovský hrádek, ale byli jsme rádi, že jsme prošli ve zdraví první úsek z Kyjova přes Kinského vyhlídku k Sýrovému potoku, protože vše bylo namoklé a rozbahněné, tudíž stačí špatně šlápnou na kořen a už to jede.
Poté jdeme již silničkou na rozcestí k Jeskyni víl, kterou jsme museli navštívit, jelikož tu byla umístěna samokontrola. Po ledopádech ani stopy. U Turistickému mostu, nás čekalo překvapení v podobě různého občerstvení – od teplých libereckých párků, uzené slaniny až po ovoce, ale i pivo bylo v ceně pochodu. Po bohatém občerstvení odcházíme krátce po zelené turistické značce až k rozcestí do údolí Vlčího potoka, kudy prochází modré psaníčko. To jsme prošli již bez odboček až k poslednímu rozcestí před rozcestím U Mrzutého jezevce. Zde jsme odbočili vlevo, lesní cestou bez značení. Je zde velké úložiště dřeva a značně rozježděná cesta od těžké techniky. Touto cestou jsme se po chvíli dostali k dalšímu k rozcestí, kde jsme odbočili vpravo. Cesta odtud vede do mírného kopce, odkud je krásný výhled na Vlčí horu. Poté cesta pokračuje kolem bývalého podzemního dolu a vyšlapanou pěšinou jsme se dostali až k rozcestí nad Brtníky. Po zelené turistické značce jsme pak sešli do Brtníků, kde před čtrnácti dny byla naposled spatřena bývalá škola, dnes je z ní hromada cihlové sutě.
Do cíle v bývalé restauraci na rozcestí, která byla propůjčena na tuto akci, jsme dorazili ve 15.30 hodin. A opět nás čekalo překvapení: "Co si dáte – prdelačku nebo ovocný knedlík?" A to ještě byl v ceně pochodu diplom s nálepkou a odznakem. Před 17. hodinou se v Brtníkách loučíme, jelikož polští přátelé mají auto v Kyjově, tak jim paní Helenka Landová zajistila odvoz do Kyjova, mně jede v 17.03 hodin autobus do Krásné Lípy. Na další akci jsme se domluvili na 7. března, kdy proběhne jarní setkání s turisty na Milešovce.
"Do następnego spotkania".
Karel Hanousek
Festival Jdeme do hor!, 1. ročník
Fotografie:
Ilony Řechtáčkové Jana Tomišky Karla Veselého

Akce v kině
Dnešní 1. ročník této turistické akce byl, co se týká účasti, velmi úspěšný – pro účastníky se musely přistavovat ještě dvě řady židlí, celkem 96 lidí. Jako první jsme zhlédli filmový dokument o zájezdu do Norska v roce 2007, který organizoval a dnes i komentoval Karel Veselý. Poté promítnul a komentoval fotografie z Dolomit, jednoho z horských masivů v Italských Alpách.
S Krušnohorskou hřebenovkou (Kammweg) nás seznámil Radek Hrdlička & Jan Bělohlávek, který fotografie doprovodil moc hezkým čtením z deníku, který si psal při prvním procházení po trase původní hřebenovky z počátku 19. století.
Následovaly úžasné fotografie a komentář Petra Koška z traverzu okolo Manáslu, což je s 8 163 m n. m. osmá nejvyšší hora světa. Nachází se v pohoří Mansiri Himal v oblasti nepálského Himálaje. Název pochází ze sanskrtu a lze jej přeložit jako „Hora ducha“. Manáslu je nejvyšším vrcholem masívu Gurkha a leží asi 70 km východně od osmitisícové Annapurny. Ze svahu hory stékají do údolí ledovce Manáslu, Pungen a Thulagi.
Poslední fotografie s komentářem byly Martina Zíky z Národního parku Borjomi v Gruzii.
Poté již nastoupila turistická country kapela Čumbrci.
Myslím, že celá úspěšná akce měla z našeho pohledu jednu velkou vadu – byla komerčně zaměřená, což na našich akcích není zvykem. Do organizace akce byl proto zapojen jenom jeden náš člen, takže klub se na ní nijak nepodílel a do budoucna s tím zřejmě ani počítat nebude.
Jan Tomiška
Výroční členská schůze klubu
Fotografie:
Bogdana Stempkowského Ilony Řechtáčkové Jana Tomišky

Stalo se skutečností, že výroční členská schůze se natrvalo usadila v kalendáři na měsíc leden. V kulturním domě a kině navzájem se sešli členové našeho klubu a pozvaní hosté. Po zapsání na presentaci u Jitky Peterkové a Líby Šaferové si většina zaplatila členské příspěvky na letošní rok a přispěli na námi sponzorovaného čápa černého v ZOO Děčín. Po počátečním mravenčení a vítání se vše v 10 hodin utišilo a samotná schůze začala.
Mikša Peterka všechny v sále přivítal a seznámil s průběhem schůze. Za předsednickým stolem mu sekundovali předseda klubu Václav Hieke, předseda ústecké oblasti Jan Eichler, senátor ing. Zbyněk Linhart a starosta Krásné Lípy Jan Kolář. Mezi pozvanými hosty byli Jaroslav Lexa a Jaroslav Bednář (KČT Dolní Poustevna), Eva Grillová a Irena Uličná (KČT Varnsdorf), Miluška Semdnerová (KČT Rumburk), Miroslav Kučera (STP Lovosice), přátelé z PTSM Lubaň s Tadeuszem Slawinskim, přátelé z Neustadu s Renatou a Jürgenem Gerstner, ing. Michal Osif (EUROTOPOZ), Prokop Škoda vedoucí DYKYTY, Jiří Rak (OPS ČŠ), Helena Landová s manželem (KČT Šluknov), pan Suda (hasiči) a Monika Semanová s přítelem z cukrárny MONIKA.
Hlavní zprávu o činnosti v roce 2019 přečetl Václav Hieke, který zhodnotil celý rok našich akcí. Připomněl i letošní jarní sraz turistů, který pořádáme, a stavbu kapličky sv. Antonína Paduánského. Následoval se zprávou o hospodaření klubu Jan Douda, který téměř po dvaceti letech práci hospodáře předal Aleně Starostové. Jako klub si vedeme finančně velmi dobře. Zprávu o brigádnické činnosti přednesl Mikša Peterka. Hlavní brigádnickou činností byla pomoc na Dittrichově hrobce, kterou měla na starost Lída Hanzlíková. Následovalo ocenění nejlepších brigádníků-členů. Za muže Igor Knapp, za ženy Lída Hanzlíková. Jako brigádník nečlen byl oceněn Mirek Podhorský. Za vedení webových stránek byl oceněn Jan Tomiška, kronikářka klubu Jitka Štraubová, manželé Collerovi za dlouhodobou práci pro klub, Miluška Semdnerová za dlouholetou péči o kapličku sv. Anny, Jan Douda za dlouholetou práci hospodáře, Hartmut John – životní jubileum.
Čestné uznání převzali dámy Collerová, Doležalová, Knollová, Koblihová, Lankašová, Maruška Píšová, Marcela Píšová, Sičová, Štraussová, Suchá, Šaferová, Uličná, Frýbová, Volfová, Portlová a pánové Kocman, Coller, Knapp, John, Krupa, Leš, Podhorský Pavel, Rak, Janda.
Významné uznání 3. stupně: Steckerová, Koňaříková, Bydžovská, Štraubová, Peterková, Osif.
Následovala diskuze, usnesení a závěr.
Schůze se zúčastnilo 51 členů a na čápa černého se vybralo 970 Kč + 60 euro.
K obědu byl výborný vrabec se zelím a dva druhy knedlíků. Tradičně od pana Halíka z hospody Na Fakultě v Kyjově. Měl na starost i bufet, který byl k dispozici po celou dobu schůze. Káva a zákusek z cukrárny Monika.
Pak již proudila volná zábava a kolem 16. hodiny jsme se rozjeli domů.
Všem, kteří se podílejí na činnosti našeho klubu, patří velké poděkování.
Jitka Štraubová
Nejsevernější zimní stanování v ČR, 38. ročník
Fotografie:
Evy Šteckerové, tak to začalo Mikuláše Peterky Jana Tomišky

Přestože páteční počasí nebylo nikterak zimní, přijížděli účastníci především ze vzdálenějších částí Čech. Více než dvě desítky táborníků, kteří se sjeli na akci již v pátek, využilo k posezení chatu ochránců přírody. Noc z pátku na sobotu byla deštivá a i sobotní den byl sice teplotně nadprůměrný, ale deštivý.
Přestože bylo sychravé a proměnlivé počasí, neodradilo to účastníky od výletů. Pořadatelé připravili dvě trasy do NP České Švýcarsko a jeho okolí, po kterých účastníky provedli cvičitelé pěší turistiky. Táborníci měli možnost i individuálních výletů na rozhledny provozované krásnolipským klubem (Vlčí hora a Dymník).
Na večer byla připravena přednáška mosteckého cestovatele a člena našeho klubu Šebestiána Šulce, jehož vyprávění o putování na Kamčatce přilákalo 35 diváků. Večer pokračoval společnou zábavou při kytarách. Táborníci ocenili zázemí a možnost občerstvení.
V noci ze soboty na neděli byla obloha bez mraků, a tak krajinu hezky osvětloval měsíční úplněk. Nedělní ráno bylo slunečné s teplotou pod nulou.

Statistika:
první noc – 19 lidí, 14 stanů, teplota +2 stupně
druhá noc – 22 lidí (do 17 hodin), 23 stanů, teplota -2 stupně
Celkem 41 osob, z toho 6 dětí
Nejmladší účastník – Samuel (2016) a Max (2014) Zahradníčkovi, nejstarší účastník – Semerád Jiří z Litoměčic (1941), nejvzdálenější účastník – Šafář Jan z Chebu.
Václav Hieke
Novoroční výstup na Vlčí horu
Fotografie:
Mikuláše Peterky Ilony Řechtáčkové

Rok se s rokem sešel a další novoroční výstup na Vlčí horu je tu. Na náměstí v Krásné Lípě před budovou OPS se sešlo 22 turistů připravených přivítat rok 2020, včetně kamaráda z Ebersbachu. Nechyběli ani 3 psí kamarádi, kteří s námi statečně zdolali výstup na Klíč a byli připraveni věrně následovat své paničky i dnes.
Mikša přivítal všechny přítomné, představil senátora Zbyňka Linharta a předsedu oblastního klubu KČT Ústeckého kraje Jana Eichlera a všichni jsme vyrazili za doprovodu sluníčka a téměř blankytné oblohy podél Křinice do Krásného Buku. Zde se s námi rozloučili senátor Zbyňka Linhart a Lenka Peterková, jimž povinnosti a daleká cesta domů neumožnily pokračovat dál.
Naše kroky dále mířily přes Sněžnou, Dlouhým dolem a tradičně kolem kozí farmy a vyřezané sošky Ferdy Mravence. Cestou jsme se kochali krásnými výhledy, kterých nám díky slunnému počasí bylo krajinou mnoho nabídnuto. Pod Vlčí horou nás netrpělivě očekávala Eva Štekrová, takže nás na vrchol k rozhledně vystoupalo 21.
I zde byly naše řady rozšířeny o další příznivce turismu – čtyřčlennou rodinu Churáčkovou. Po výstupu na rozhlednu jsme vybalili menší zásoby dobrot a do kalíšků k novoročnímu přípitku rozlili, jak jinak, než tradiční Lužickou bylinnou. Zde se slova ujal Mikša. Zabilancoval nad uplynulým rokem, představil plány do roku 2020 a pronesl slavnostní novoroční přípitek. Jan Eichler se k přání připojil. Díky technickým vymoženostem jsme zavolali a hromadně pozdravili i předsedu KČT Krásná Lípa Vaška Hiekeho. V průběhu další hodinky jsme se pokochali výhledy z rozhledny, občerstvili a postupně se většina účastníků vydala zpět po vlastní ose.
Zbylo nás 9 a 3 psíci. Krásné počasí lákalo na další prohlídku téměř jarně vyhlížejíci krajiny, a tak jsme pokračovali z rozhledny přes Vlčí horu s panoramatickou tabulí a pohledem na Jedlovou, Pěnkavčí vrch, Klíč, dále na Telenec s výhledy na Studenec, Zlatý vrch a Spravedlnost. Odtud jsme sestoupili ke kapličce sv. Anny a dále Černý kříž k rybníku Šimlák. Po modré turistické značce pěšinou do Krásného Buku a po červené již za soumraku zpět do Krásné Lípy. Na autobusové zastávce jsme se po téměř 15 km zdravě unaveni rozloučili a rozjeli každý do svých domovů.
Prožili jsme společně krásný první den v novém roce. Všem přítomným děkujeme za hojnou účast a přejeme všem příznivcům turististiky vše nej.... v roce 2020, mnoho zdraví a krásných zážitků.
Lída Hanzlíková