Historie změn:
poslední 2. 1. 2022 17.00 Silvestrovský výstup na Jedlovou
Příspěvky a připomínky: j.tomiska@gmail.com
Zde nyní najdete léta dřívější:
2003, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 2020, 2021, nebo od roku 2011 přímo v "Kalendáři" níže.

"Naše" rozhledny:


Vlčí hora

Dymník

Vápenný vrch (dříve Maškův)
plánovaná


Pro nové čtenáře:
Kalendář: po ťuknutí na akci v kalendáři se Vám otevře menší podokno s dalšími informacemi. Kalendář na rok 2021 v klasické verzi ke stažení ve formátu pdf je zde.
Album fotografií: při zobrazení obrázku z alba můžete na počítači stisknout pravé tlačítko myši a z nabídky vybrat, mezi jiným, zobrazení vekého obrázku na displej nebo jeho uložení na počítač. Na tabletu podobně, jenom podržíte na obrázku prst.Aktuálně
Vážení členové, milí kamarádi, přátelé turistiky,
končí nám jubilejní rok, ve kterém jsme si důstojně připomněli 40. výročí našeho klubu. Byla dokončena kaplička
sv. Antonína Paduánského, ale byl to také rok s pandemií. Vzhledem k hygienicko-epidemiologickým opatřením jsme
museli některé akce zrušit nebo uskutečnit netradičně.
Kromě klubových akcí přístupných veřejnosti byl odbor aktivní při brigádách, zaměřených na údržbu a obnovu turis-
tické infrastruktury. Zásluhou několika jedinců vzniká nová studánka u pramene Lužničky. Aktivitou našich značkařů
máme kolem našeho města obnovenou síť značených cest, lákajících k okružním procházkám. Díky našim
obětavcům byly v provozu naše rozhledny.
Vážení, jsme na prahu nového roku. Nebude jistě po nějaký čas lehký. Bude nás jistě trápit koronavirus, ale také
vše, co se odvíjí od cen energií. Ale není vše pesimistické, máme turistická přátelství a především k čerpání
sil naši jedinečnou přírodu. Budou nás čekat nové výzvy. Hned v lednu to bude připravovaný Zimní sraz turistů ČR
s mezinárodní účastí.
Kamarádi, přátelé,
do nového roku vám všem přeji splnění osobních přání, štěstí a radostí, ale především mnoho zdraví.
Václav Hieke


Již proběhlo

31. 12. 2021 Silvestrovský výstup na Jedlovou
Fotografie:
Standa Leš

Již třetí rok vyrážíme v osvědčené sestavě na tradiční poslední kroky v roce směr Jedlová. Narvaný motoráček v 10.13 nás jen taktak pobral, na zastávce ještě přistupují Pavel s Evou, takže nás jede celkem 12 a pes. Zahájení výstupu z nádraží Jedlová je ve znamení davového šílenství, všichni se cpou, strkají a řvou.
Tak to my v pohodě čekáme, až se naši pivaři aklimatizují, a potom v poklidu šlapeme vodou a blátem na kopec. Po sněhu nikde ani památky a teplota se sune přes desítku, takže postupně začínáme odhalovat dobře zateplené faldíky. Zdenka /růžové prasátko/, Lucka /bílý anděl/, Honza /Marfuška/ a 3 děti kovboj, španělská tanečnice a princezna, následovala Eva s Alenkou se slušivými kvetoucími kloboučky a na závěr my, řadoví turisté, neboli komparz.
Davy proudí shora i zdola a mnohdy vtipné poznámky nám protřepou bránice. "Hele Anděl na horách, to bylo nedávno v televizi. Anděli máš křídla, takže taky piješ Red Bull. Marfuško děvenko, je ti teplo? Jééé já vidím růžový prasátko. Co blbneš, kde by se tu vzalo? Ty vole, růžový prase a leze na kopec. Tatí, tady je růžový prasátko a má červený křidýlka. No, tak to asi někde dostalo frťana Red Bullu." To je jenom pár trefných poznámek na náš maškarní průvod. Když konečně zdoláváme poslední asfaltové metry prudkého stoupání /mimochodem poprvé bez boulí, otlučných kolen a dalších zranění/, čekají nás nahoře davy lidí, padesátičlenná fronta u prodejního okénka a obsazené lavičky. Po chvilce se jedna lavička uvolnila, tak začalo velké vybalování vlastní v potu tváře donesené tuhé i tekuté stravy všeho druhu. A zase okolní poznámky "Podívejte, Svatá rodina, ty si žerou", "Koukej, to je proviant, to je jinej level než máme my chleba se salámem". A tak podobně, ale nejsme žádní hladi, a tak se dělíme všichni o všechno. K pití je klasický alkoholový víceboj, připomíná mi to známou píseň Vojty Dyka "Alkoholická", kterou jsme si prozpěvovali při sestupu na nádraží, než se náš pohodový sestup změnil v úprk "Jen aby nám neujel Děčíňák!" My klidnější a věkově vyzrálejší, pokračujeme v klídku - za chvíli jede přece Ariva, ale ta nestaví na zastávce a je to!
Celkově se jednalo o nádherný, prosluněný a na srandu a zážitky bohatý den.
Standa Leš

31. 12. 2021 Silvestrovský výstup na Klíč
Fotografie:
Jan Tomiška

Již mnohaletá akce měla zvláštní podmínky. Počasí skoro jarní, po sněhu ani památky, jenom zbytky ledu na pěšině. Účast ovlivnila zřejmě i pandémie kovidu – na vrcholu bylo místo pro každého, žádné tlačení, v jednu chvíli maximálně 30 lidí. Všichni ale byli odměněni téměř dokonalými rozhledy od Krušných hor přes Ještědský hřbet s Ještědem až po Jizerky se Smrkem. Nádhera.
I v hospůdce v Kytlici bylo volných míst nadbytek. Ale i tak šla výborná bramboračka, vývar nebo halušky na odbyt. Poděkování patří jako vždy velmi ochotnému a příjemnému personálu. Díky.
Jan Tomiška
28. 12. 2021 Rozloučení s rokem

Tradiční klubové rozloučení s rokem proběhlo v kulturním domě v Krásné Lípě od 14 hodin za účasti družebních členů z Neustadtu, senátora za okres Děčín p. Zbyňka Linharta, čestného člena našeho klubu p. Michala Osifa s manželkou a dalších pozvaných přátel. Za vedení města se dostavili starosta Jana Kolář a místostarostka Jana Drobečková.
Rozloučení mělo "dvojnásobný" slavnostní ráz – předseda klubu Václav Hieke s námi oslavil sedmdesáté narozeniny. Při pestrém občerstvení a vzpomínkách na 40 let činnosti našeho klubu jsme poseděli až do večerních hodin.
Poděkování za přípravu občerstvení patří Aleně Starostové a Lídě Hanzlíkové, které o nás velmi dobře pečovaly, ale i vše po akci pečlivě uklidily.
Mikuláš Peterka

Fotografie: Jan Tomiška

13. 11. 2021 Za křížovými cestami
Fotografie:
Ilona Řechtáčková a pozvánka

Už se nám po sobě zastesklo a usoudily jsme, že není čas ztrácet čas, proto nás Jitka Štraubová zpunktovala na procházku po dvou křížových cestách. Před devátou se nás na náměstí v Krásné Lípě sešlo šest – tři Jitky, Lída, Lenka a já. Takže gastronomickou hantýrkou – sobota se šesti.
Popojely jsme do Lipové, kde jsme u zámku nechaly zaparkovaná auta, a po modré se vydaly směr Jáchym. Očekávaly jsme katastrofální stav cest, ale kupodivu smutno bylo pouze z mnoha holin a pasek, ale jinak v porovnání s cestou lesem na Luž, to bylo dneska skoro na žabky. Jáchym je krásné místo, až mystické a vyobrazení jednotlivých zastavení křížové cesty se nám moc líbilo – jako z nějaké pohádky. Seběhly jsme z kopečka a pokračovaly do Lobendavy, kde jsme si prohlédly kostel s okolím a krásnou faru. To už se na nás smálo i sluníčko a po ranním zataženu jsem měla radost, že se pokocháme krásnými výhledy z Anenského vrchu.
Měly jsme neskutečné štěstí, že jsme takřka na odchodu zastihly řemeslníky a měly možnost se podívat do kaple, se kterou se zamýšlejí velké rekonstrukce a hotovo by mělo být v létě na Anenské oslavy. Zdejší vyobrazení zastavení byla úplně jiného provedení, ale taky obdivuhodné. Kromě toho je zde i getsemanská zahrada a celý prostor vybízející k rozjímání je korunován na vrcholu úžasnými výhledy na Lobendavu s kostelem a okolní upravenou přírodu, kde se střídají zalesněné kopečky s loukami a upravenými poli, radost pohledět. Na cestě k autům jsme míjely hospodu U Pytláka a, ač se svačinkami v batohu, nás to tam vcuclo na různé pochoutky a nápoje. U zámku jsme se ještě prošly, na „nádvoří“ jsou složené trámy, takže to vypadá na střechu a v každém případě už je krásně udržovaný parčík.
Ale všechno pěkné jednou končí, takže jsme se rozloučily a zkonstatovaly, že tak krásný den už jsme si dlouho nedopřály a slíbily si jen houšť. Jitce veliké poděkování za organizaci a všem za milou společnost. A přestože to nebyla vysloveně akce klubu, tak to bylo tak super, že se o to se všemi chceme podělit, takže tady to máte.
Ilona Řechtáčková

6. 11. 2021 Čtyřicáté výročí založení klubu
Fotografie:
Roman Smita Bogdan Stempkowski Jan Tomiška

V sobotu 6. listopadu 2021 jsme oslavili 40 let našeho KČT Krásná Lípa. Mimořádně vydařené setkání proběhlo ve skvělé a uvolněné atmosféře bez škrobených projevů. Krátké zdravice pronesli Vratislav Chvátal, Zbyněk Linhart, Jan Eichler, Václav Hieke, moderoval Mikuláš Peterka.
Prima pozdravy předali i četní milí hosté, turističtí přátelé z polské Lubaně a německého Neustadtu, ze spřátelených klubů v Dolní Poustevně, Šluknově, Varnsdorfu, Rumburku a České Lípě. Byli přítomni i zástupci MAS Český sever a o.p.s. České Švýcarsko, popřáli jsme brzké uzdravení nepřítomnému starostovi Krásné Lípy Janu Kolářovi.
Tradičně vynikající oběd, tentokrát dvojboj (řízek kuřecí a vepřový) s bramborovým salátem, perfektně servírovaný našimi ženami patřil k top momentům dne. Manželé Vechovi z Janova se postarali o zábavu slovem a hudbou do večerních hodin.
Nemá cenu popisovat detaily: prostě jsme se setkali s přáteli, bylo nás 79, dobře jsme se bavili, zavzpomínali u historických kronik a fotografií – a už se těšíme na 50. výročí Klubu! Jiří Rak

28. 10. 2021 Druhé otevření lávky na Šébru
Fotografie:
Jaromír Petružálek22. 10. 2021 Otevření lávky na Šébru
Fotografie:
Jaromír Petružálek2. 10. 2021 Za spadaným listím – Okolo Ralska
Fotografie:
Jan Tomiška

Sobotní krásné počasí lákalo do přírody a bylo by škoda to nevyužít. Dnešní směr bylo Českolipsko a Vranovské skály s vrchem Ralsko (696 m n.m.). Do Nového Boru sice vlakem davy turistů nepřijely, ale jednu ovečku jsme lapili. Byl to Mirek Vyčítal ze Šluknova, který sice mířil na Klíč, ale jel s námi. Honza měl alespoň v tom babinci mužskou duši.
Míříme auty do Mimoně na prohlídku Božího hrobu (1655-1658). Vedle stojící muzeum býval kdysi špitál. Pak již ve Vranově nastupujeme na červenou značku a kocháme se jak skalami, tak i krásným bukovým lesem. Výhledy z Juliiny vyhlídky jsou malinko zamlžené, ale Bezděz a malý Bezděz v dálce vidíme. Šlapeme dál, místy je výstup trochu náročnější, ale okolní barvy lesa a příroda za to stojí. Samotné Ralsko si nenechají ujít Honza s Mirkem a Lída se Zdenou.
Po sestupu dolů míříme přes Srní Potok (modrá turistická) zpátky k autům. V Mimoni na náměstí se těšíme do cukrárny Dana na zaslouženou kávu a dortíky.
Byl to opravdu moc hezký den, se vším všudy. Jen škoda, že nemohla Ilonka a Libuška, stálice v partě.
Honzo, děkuju za trasu, nezklamalo to, naopak. Bylo to krásné.
Jitka Štraubová

28. 9. 2021 Vzpomínka u kapličky sv. Antonína Paduánského
Fotografie:
Jaromír Petružálek

Ten čas ale letí...
V loňském roce klub udělal nepředstavitelné dílo – zahájil na jaře na „zelené louce“ stavbu nové kapličky sv. A. Paduánského dle dobových fotografií a v září loňského roku byla kaplička za necelých sedm měsíců dokončena a také slavnostně vysvěcena. V letošním roce jsme provedli ještě kosmetické úpravy – kovanou mříž, schodiště, zábradlí, lavičku a úpravy terénu okolí kapličky.
Na státní svátek 28. 9. jsme se sešli u kapličky s veřejností symbolicky po roce znovu. Měli jsme štěstí. Po deštivých dnech nám přálo počasí, a tak se nás sešlo u kapličky nečekaně asi 80 lidí včetně pozvaných hostů. Byli přítomni zástupci turistiky z kraje, vedení města a pozvání přijala i předsedkyně ústředí seniorského klubu z Prahy. Po oficiálním zahájení předsedou klubu Václavem Hiekem bylo hlavně poděkováno Janu Doudovi, který celou výstavbu kapličky řídil a také na ní tvrdě pracoval.
K poslechu nám pěkně hrála i hudba, nechybělo klubem připravené malé občerstvení. Bylo to příjemné odpoledne se členy a přáteli. Po ukončení a doporučeném výletě přes rozhlednu Vlčí horu bylo zakončení s posezením v pěkné čajovně Nobilis Tilia.
Mikuláš Peterka


19. 9. 2021 Setkání s kamarády z Polska
Fotografie:
Jaroslav Leksa Ilona Řechtáčková Bogdan Stempkowski Jan Tomiška

Po dlouhé nucené covidové pauze jsme jeli 19. září auty do Hrádku nad Nisou na setkání s našimi kamarády z družebního klubu turistů PTTK Lubań u krásné zvláštní lípy s květy ve tvaru hroznu, kterou jsme společně vysadili v městském parku před pěti lety. Za příjemného podzimního, ale teplého počasí, jsme se na náměstí přivítali s polskými kamarády včetně Henryka Slawinského. Po té jsme auty přejeli k naší družební lípě a po přátelských diskuzích a fotografování jsme auty vyjeli na dvouhodinový výlet za zajímavostmi v okolí Hrádku nad Nisou, který nám připravilo vedení města.
Jelikož nám dost vytrávilo, přesunuli jsme se do pěkné a pro nás již tradiční restaurace Konírna u náměstí, kterou jsme měli na neděli zajištěnou jen pro náš družební společný oběd a posezení. K překvapení pro nás nechyběl od personálu příjemný a speciální jídelní lístek. Moc jsme si všichni na obědě pochutnali.
Před rozloučením nás vedení polského klubu příjemně překvapilo s tím, že nám na rok 2022 při tradičním setkání u družební lípy v září, nabídlo turistický program a společný oběd u nich v Polsku.
Tak se budeme těšit, s čím nás kamarádi za rok překvapí. A že to dobře umí, to už za těch 28 let společných setkání víme!
Mikuláš Peterka


11. 9. 2021 Rozhledna na Smrku bude dospělá
Fotografie:
Ilona Řechtáčková Jan Tomiška

Oslavit plnoletost této krásné rozhledny jsme se vydali s předstihem. Bylo nás šest, tradičně Honza a jeho harém. Cestu jsme zvolili přes Žitavu a ve Frýdlantu jsme neodolali cukrárně s romantickým názvem Vločka. Je jasné, že ta plnoletost se musí oslavit a dobít energii před výstupem taky není k zahození. Hejnická bazilika je prostě nezapomenutelná. Ví to i Honza, dvakrát kolečko dokola je třešnička na dortu a pro mě velká radost.
Na Smědavě na nás čekali Soňa a Mirek Kozákovi (další z krásných tradic). Dělíme se na dvě skupiny. Ta první vyráží směr Smrk. Cestou Smědava – Černá Smědá – Předěl – Na Písčinách – Nebeský žebřík – Smrk. Nebeský žebřík nezklamal, cítili jsme se po zdolání jako v nebi. A Jindra s Jitkou Štraubovou st. zaslouží palec nahoru. Na vrcholu trochu foukal vítr, ale počasí nám oproti jiným místům dnes hodně přálo.
Po pokochání a občerstvení nás Mirek vede, tak jako vloni, starou hraniční cestou k prameni Jizery. Kolem nás moře modrých borůvek a červených brusinek. Cedule v polštině o zákazu sběru borůvek nenápadně míjíme. I když naše fialové pusy byly jasným důkazem. Stejně jako vloni, jsme se nechali zlákat i hnědými kloboučky hřibů. Míjíme meandry Jizery a zpátky po cestě docházíme na Smědavu.
Tam už na nás čekají Ilonka s Jitkou Peterkovou, které si udělaly 13 km výlet do osady Jizerka s dobrým obědem v Pyramidě. Oproti nám trochu zmokly. Loučíme se s Kozakovými a ujíždíme k domovu. S tradiční zastávkou v pekárně a božské zmrzliny ve Lvové. Byl to den plný tradic, krásného výletu, počasí, bezva lidí, smíchu a zážitků.
Přejeme rozhledně k její plnoletosti spousty nebojácných turistů, kteří se vyšplhají až na její vrchol.
Honzo, tobě také poděkování, byl to moc hezký den.
Jitka Štraubová


8. 9. 2021 Neplánovaná náhrada za pondělní cukrárnu
Fotografie:
Ilona Řechtáčková

Protože došlo k plánovanému uzavření cukrárny "U Moniky" (dovolená), napadlo děvčata udělat si někde takové náhradní posezení. Slovo dalo slovo a volba padla na oběd v nádražní hospůdce na Jedlové. Nápad se ujal, stačilo pár telefonátů a parta byla pohromadě. Ve vlaku v 10:12 se nás sešlo hned 8 kousků (6 děvčat a 2 kluci).Během jízdy bylo domluveno, že dvouhodinová procházka vonícími lesy pod vrcholem Jedlové hory před obědem nikomu neuškodí.
Po vystoupení z vlaku následuje nahlédnutí do vonící hospůdky a nastal problém "jít,či nejít?" tak to zavonělo! Ale turistický duch a zdravý vzduch zvítězily a doprovázeni libými vůněmi z okénka kuchyně, vyrážíme vstříc prosluněným a pryskyřicí provoněným lesům směr Tolštejn. Po hodinové procházce proložené sdělováním dojmů (dlouho jsme se neviděli), máme před sebou hrad Tolštejn. Ale výstup na vrchol odkládáme, protože se proti nám po cestě od Jiřetína přiřítil třicetihlavý dav senzacechtivého zájezdu. Tolštejn je sice nádherný, ale tísnit se v davu na vyhlídkách a stát fronty u schodů a žebříků, tak to opravdu nikoho z nás neláká.
Dáváme si "čelem vzad!" a už natěšeně míříme vstříc oné provoněné pohostinné místnosti na nádraží. Po zhlédnutí jídelního lístku slintáme jak bernardýni a v rozpacích konstatujeme, že opravdu nevíme, co si dát. Polévky klasika dršťková, gulášovka a zelnačka. A druhý chod začínal fazolovým gulášem a pokračoval domácím prejtem, jatýrky s rýží, výpečky se zelím, hovězím guláškem s pěti, holandským řízkem, hovězím na česneku se špenátem a na samý závěr svíčková na smetaně. A co teď? Nakonec jsme si všichni dobře vybrali a také všichni jsme si náležitě pochutnali. Závěrečné pivínko Svijany nebo Plzeň už nemělo chybu.
A obsluha? Ta dívenka, která se nám věnovala, byla úžasná, připadlo mi, že je to vlastní sestra blesku. Už jsem viděl lecos, ale obsluhu v hospodě klusat, tak to ještě ne!
Bylo to celé takové příjemné vytržení z každodenní rutiny, pěkně jsme si podrbali, bylo o čem, prošli jsme se a dobře se i napapali – kdo to dneska má? No prostě opět jeden záslužný nápad z kategorie snů.
Standa Leš

4. 9. 2021 Výlet vlakem do Kadaně
Fotografie:
Jan Tomiška

Na zastávce Krásná Lípa město se nás sešlo pět dospělých, dvě slečny a jedna čerstvá školačka. V Děčíně přistoupily ještě tři turistky z Dolní Poustevny. Jel jsem po dlouhé době vlakem a byl to docela příjemný zážitek – vše jelo na čas, vagony čisté, dokonce i WC. Takže ty čtyři hodiny do Kadaně docela rychle uběhly.
Další příjemným překvapením byla Kadaň. Byl jsem připravený na trochu zanedbané, ne příliš uklizené a ne příliš přívětivé město. Ale opak byl pravdou. Již nádražíčko i jeho okolí parádní, podle hlavní silnice cyklostezka se střední čárou, hodně zeleně, na Löschnerově náměstí vše upravené včetně domů, v parčíku vzrostlé stromy. Velké náměstí (Mírové) také upravené, připravené zřejmě na nějakou slávu. Nejdříve jsme "museli" projít Katovou uličkou (jestli si můžeme dát oběd), prošli jsme k řece (jak pak se asi jmenuje?) s hezkými výhledy na hradby i Kadaňský hrad. Cestou opět několik zákoutí, lákajících k posezení. Později narození si nemohli nechat ujít muzeum čarodejnic, které ale zaujalo i doprovod. Výhledy z nedaleké Radniční věže byly nádherné – nejen na město a blízké okolí, ale i na vzdálenější část Krušných hor i s rozhlednou na nejvyšší hoře Klínovci (1244 m n. m.). Počasí nám přálo.
Ale stále nám ještě něco chybělo. Copak to asi bylo? No přeci cukrárna. Eva objevila malou, trochu bokem, s posezením ve stínu stromů a domu. A ty lidové ceny byly takovým malým bonusem navíc. Velká špička 28, domácí koláč s jahodami a drobenkou za 27, kapučínko 25. Moc příjemné posezení. Bohužel čas pokročil a museli jsme na vlak.
Byl to asi nejen pro mne nečekaně hezký výlet a díky za přípravu Evě a Jitce.
Jan Tomiška

29. 8. 2021 Výlet na Luž
Fotografie:
Ilona Řechtáčková

Nakonec výlet na Luž na popud zájemců, kteří se ještě neseznámili s novou rozhlednou, dopadl tak, že jsme byly jen tři účastnice, které ji už v minulosti navštívily. I tak jsme to pojaly jako premiéru a neodradilo nás ani nevlídné počasí.
Z vlakové zastávky Nová Huť v Lužických horách jsme kolem rybníčku vyrazily po komunikaci na Světlou. Míjely jsme první odbočku k Sirným pramenům, rigol plný vody nás odradil a své rozhodnutí jsme nezměnily už ani po chvíli u schůdků a pokračovaly jsme dál k cíli. Asfaltu se nám po chvíli znelíbilo, tak jsme optimisticky odbočily na lesní cestu, ty hrůzy předčily veškerou fantazii, někdy nešlo ani se někudy vyhnout, zbytečně jsme si zašly a s pokorou se vrátily na neturistický asfalt. Zamračené nebe nás jen jednou lehýnce zkropilo, takže u Chaty Luž jsme se mohly občerstvit venku úplně na letní způsob. Cestou k vrcholu jsme potkávaly zástupy Němců, kteří šli do restaurace na oběd a správně konstatovali, že nám uvolnili rozhlednu. Než jsme svačinou nasbíraly sílu ke zdolání poslední mety, tak se ještě víc zamlžilo a výhledy byla velká mizérie, směrem do Čech takřka nula a do Německa jen nejbližší obec. Nejhezčí pohled byl na luční kvítí v sousedství rozhledny.
Zpáteční cestu jsme zvolily do Lesné, to už nás vyprovázelo i sluníčko a v důsledku těžby se otevíraly neznámé výhledy na Jedlovou, Tolštejn a okolní louky. Cestou nás zaujaly časté bukové soušky, sem tam ještě borůvky a „pošrafované“ kameny. Popoběhly jsme na křižovatku na autobus do Varnsdorfu netuše, že tam skoro hodinu zkejsnem, ale to je ta víkendová obslužnost. Alespoň byl čas zhodnotit příznivě prožitý den a Lenka podle ujitých kroků vydedukovala, že jsme ušly skoro 17 km a to už je slušná porce.
Libuško, sice malá účast, ale klídeček, sranda a pohoda – díky za hezký den.
Ilona Řechtáčková


13. – 15. 8. 2021

Turistické pochody "Skalními hrádky", 38. ročník – akce zrušena
7. 8. 2021 Drážďany s Jiřím Rakem jinak
Fotografie:
Standa Leš Jiří Rak Mirek Vyčítal

V roce výluk na Dráze národního parku jsme zvolili Letní kometu z Děčína a za 3 h (!) jsme byli v Drážďanech. Výborný letní spoj na jízdenku Labe Elbe, zastavuje jen v Bad Schandau.
Byla to prezentační akce pro partnery, členy destinačního fondu a odbornou veřejnost, zejména z KČT. A co jsme viděli/projeli?
Rychlostní tramvajovou trať č. 3 do Coschütz, vilová čtvrť a vyhlídky do rokle Plauenscher Grund. Prošli jsme Staré Město: Augustův most, Fürstenzug, Katedrálu a obnovené náměstí Neumarkt s Frauenkirche. Drážďany doslova povstaly z popele.
Pak jsme jeli tramvají do Nového Města /Neustadt/, stará čtvrť s úzkými ulicemi z konce 19. století s hospodami, bary, posezením na chodníku, blešími trhy – místo mladých, ale dobře jsme tam zapadli.
Nakonec jsme prošli Velkou zahradu s palácem a jezírky, vrhli se na zmrzliny, bratwurst, hackepeter a pivo.
Děkujeme opeesce a Jiřímu Rakovi za možnost účastnit se této prezentační akce, jejíž hodnota na osobu (v případě účtování plných nákladů) vychází na 800 Kč/os.
Jiří Rak

17. 7. 2021 Jiřetínská štola
Fotografie:
Jaromír Petružálek Ilona Řechtáčková

Dnes jsme se slejzali „jak švábi na pivo“: avízovaně jako první jsem vlakem do Horního Podluží od Varnsdorfu dorazila já, a protože je to u Jaromíra, tak jsem ho šmejdila hledat, přičemž jsem narazila na organizátorku Libušku a šly jsme spolu očekávat další vlaky a účastníky, dorazila jen Míla. Z pěšího přesunu sešlo, protože za deštivého počasí nabídla odvoz ke štole Lída autem a přibrali jsme „bezhodinkového“ Jaromíra. U štoly nás po chvíli dostihla parta Rumbursko-Brtnická v počtu tří žen a jako poslední těsně před nástupem Jitka Peterková s Lenkou a s dětmi Áňou a Zdendou.
Zakoupili jsme vstupenky, dostali jsme helmy a první pokyny a vydali se do nitra kopce. Nebudu vyjmenovávat fakta, která se dočtete v dostupných materiálech, ale opět to byl zážitek do deštivého dne – pan Čech nikdy nezklame, jeho hluboké znalosti jsou prošpikované různými perličkami reálnými i smyšlenými, leckdy přisprostlými, s čímž problém nemám, ale pro děcka to asi bylo „Něco“. Určitě jsme tu nebyli naposledy a o oblíbenosti svědčil i nový zástup zájemců. Lilo jako z konve, takže jsme chvilku pod celtami počkali na Míru, který se nechal zlákat na výstavu Stroj času.
Netušili jsme, že ten polonahý alternativec se promění v průvodce a vyrazili jsme do bývalého kravína. Totální bizár, určitě vyklizeno nespočetně půd a kůlen a všehochuť. Je to určeno asi hlavně pro děti, ale viděli jsme tam hodně věcí, které jsme běžně používali a už jsme na to zapomněli a leccos doprovázely salvy smíchu.
V omezeném počtu pěti zbývajících jsme šli utratit hříšné peníze za obídek, ale dobrota veliká, a i když už místo nezbývalo, zlákala nás Libuška k sobě na kávičku a jako vždy nejen jeden druh domácího pečiva. Tak to byla sladká tečka za dnešním dnem, kdy jsme fakt neušli ani ň, ale i tak to bylo příjemné. Libuško, děkujeme, a po Tvých buchtičkách už příště s p. Čechem neprolezeme ani ke skále Glück kousek za mřížemi.
Ilona Řechtáčková

10. 7. 2021 Stadt Wehlen-Bastei-Kurort Rathen
Fotografie:
Jiří Rak Míla Wisinová
Organizovaná túra z Wehlenu na Baštu a do Rathenu, po delší době zase pěkná jednodenní trasa, vedla tentokrát divokou roklí Griesgrund. Krásný výstup bez lidí, ale mákli jsme si. Prostě zase akce ve stylu Jiří Rak.
Bylo nás celkem 14, akce byla pro ČŠ ops, členy destinačního fondu i KČT Krásná Lípa. Byl i Mikša, neměl zrovna brigádu ani řezání dříví. Zlatá za tvrdý výstup skalními stezkami patří Standovi Lešovi.
Ceny piva se pohybovaly od EUR 5,- na Baště po 2,60 u přívozu v Rathenu. Klasický Radeberger, ale i tmavý Köstritzer.
Dopravní spoje na sebe navazovaly, jízda spojem Liberec – Krásná Lípa – Mikulášovice je velmi komfortní, náhradní bus mezi Mikulášovicemi a Dolní Poustevnou taky. Ilona měla tradičně vtipné výroky, tentokrát, že by chtěla být v příštím životě chlapem. Přejme jí to, půjde zase na vojnu. Vtipy měla ale proto, že šla lehčí trasu, kde si prozpěvovala, protože ta byla po rovince. I tak jí patří stříbná.
Ještě v létě někam půjdeme, třeba se za náš KČT přidá více lidí.
Pěkné a klidné léto všem,
Jiří Rak

3. – 10. 7. 2021 Cyklo Žďárské vrchy, 19. ročník
Fotografie:
Jan Tomiška

7. – 13. 6. 2021 Dětské kvízové soutěžení po trase Pohádkového lesa
Fotografie:
Mikuláš Peterka
Město Krásná Lípa se ve spolupráci s Klubem českých turistů i přes problémy s epidemickou situací rozhodlo uspořádat pro rodiče s dětmi zvláštní variantu Pohádkového lesa, a to bez živých pohádkových bytostí s podporou cukrárny U Moniky a České podnikatelské pojišťovny (ČPP).
Akce proběhla v pěkném městském parku s krásně rozkvetlými rododendrony a azalkami. Bylo vytipováno a připraveno 13 pohádkových stanovišť, která byla označena zalaminovanými fotografiemi pohádkových bytostí z minulých klasických ročníků pohádkového lesa. Každé stanoviště bylo velmi vhodně doplněno soutěžními otázkami, jejich řešení účastníci zaznamenávali do svých kvízových karet. Startovalo se bez startovních poplatků v cukrárně U Moniky, a to celý týden od 7. do 13. června individuálně vždy od 9 hodin.
Celá trasa byla vhodně a velmi hustě vyznačena zalaminovanými obrázky zvířátek, které děti mají rády. Soutěžící děti obdržely na startu kvízovou kartu s vyznačenými stanovišti, v sobotu rozšířenou ve spolupráci s ČPP o kartičky se soutěží „Česky-pěšky“. Cíl byl denně zase v cukrárně do 16.30, kde soutěžící děti obdržely barevný účastnický list a hodnotné sladké odměny.
Sobotní účast stánku ČPP na trase 3 km pochodu velmi pěkně zpestřil a oživil tuto akci. Hostesky se velmi hezky věnovaly dětem i dospělým v jednotlivých soutěžích a dovednostech, včetně rozdávání odměn.
Celkem se během týdne zúčastnilo přibližně 1000 účastníků, z toho bylo přesně 500 přihlášených dětí.

Účast dětí dle jednotlivých dní:
pondělí 30, úterý 70, středa 85, čtvrtek 43, pátek 45, sobota 175 a neděle 52.
Celkem: 500 dětí.

Městský park byl v pondělí ráno 14. června dán do původního stavu, bylo odstraněno označení PL a proveden úklid odpadků.
Akce se velmi líbila, byla velká spokojenost jak dětí, tak dospělých. Reakce účastníků i veřejnosti byly velmi kladné, obdrželi jsme i návrhy na konání stejné akce v dalších letech.
Poděkování zaslouží všichni pořadatelé, kteří se o přípravu a dobrý průběh týdenní akce zasloužili.
Mikuláš Peterka
12. 6. 2021 Výlet do Kunratic u Cvikova 2
Fotografie:
Ilona Řechtáčková Jan Tomiška
Po dojezdu vlaku do Nového Boru jsme se zkompletovali v počtu osmi žen, dvou psích slečen a jediného hrdinného zástupce mužů Honzy. Ve dvou autech jsme se přesunuli k našemu prvnímu cíli do Kunratic do sklárny pana Pačínka. Zpočátku se nám věnoval a uvedl nás do obrazu svého počínání přímo na místě činu, kde jsme sledovali umění dvou sklářů. Před tím, než se nás ujala milá slečna průvodkyně, jsme pocourali zahradou a bylo těžké všechnu tu krásu vstřebat.
Další etapou prohlídky byl kostel a tam jsme obdivovali neskutečné skvosty, zlatým hřebem byl asi nedávno objevený skleněný oltář nebo obrovská skleněná trnová koruna ve formě lustru. Unikátní a hodny obdivu jsou také korunovační klenoty z uranového skla. Leckterá díla byla vlastně i 2v1, protože se jednalo o malířskou předlohu a hned vedle křehké skleněné zpracování. Celá horní galerie je obklopena po obvodních parapetech sklem různých barev a měli jsme možnost prémiově vidět skleněný betlém, který z důvodu pandemie nebyl na Vánoce k vidění, a když už jsme u toho důvodu, tak i ten parchant covid se tam rozcapoval, ale naštěstí obklopen svými nepřáteli v podobě lásky, naděje atd.
Poslední ukázka byla v patře nad samotnou sklárnou, kde se dalo utratit i sakra hodně peněz, ale krása nesmírná všeho druhu od váz, medúz, květin….. dokonce i ukázky inspirovaná myslivostí, kde mne zaujaly i artefakty zubů nebo kostí. Kdybych to měla shrnout, tak je štěstí, když někdo dělá svou profesi, která je zároveň jeho koníčkem, ten pán je talent všeho druhu, velice příjemný a milý člověk a celkově to tam dýchá pohodou, určitě i srandičkama a tak jim to moc přeju a trochu i závidím. Tak ať se jim pořád daří!
Popojeli jsme směrem k Mařenicím, zaparkovali u Horního Kunratického rybníka a po hrázi popošli k čerstvé lávce (v plánu bylo i přebrodění) přes Svitavku a s vidinou, že se neví, jestli hospoda bude nebo nebude, jsme na hromadě šutrů posvačili. Vydali jsme k Mařenické kalvárii a cestou míjeli různé skalní reliéfy. Od kaple byly pěkné výhledy nejen na Mařenice s dominantou kostela sv. Máří Magdaleny, ale i kopce Klíč, Luž i Hvozd. Ještě jsme se vydrápali ke kříži a dalším reliéfům, dolů to šlo trochu hůř, ale dali jsme to, protože jsme tušili, že hospůdka bude a víc jak rok absťáku po společenském životě nám udával tempo. To byla odměna: pivínko, papú…., na závěr mne zaujaly ještě toalety svou originalitou a nápadem – holčičí s obrázkem dámy s kosočtvercema místo očí je naprosto srozumitelnou volbou a krásné staré rádio vyhrávalo staré melodie z dob, kdy byl svět ještě v pořádku.
Odvezeni do Svoru na nádraží jsme netušily (už jen ženy), že vzrůšo nekončí. Byly jsme tam dřív, tak jsme si rochňaly v prožitém a do reality nás uzemnil výpravčí sdělením, že za zatáčkou narazil vlak do stromu, takže máme smůlu, a s řešením nepřišel, protože za řešení zodpovídá dopravce, a to je Arriva. No tak jsme si tam tak dřepěly a přemýšlely, kudy kam a s kým. Nakonec dorazil vlak opačným směrem, část dojela „ke stromu“, kde si patrně vyměnili pasažéry a po návratu a znovuspojení jsme naskákaly a jelo se. Humorem jsme povzbuzovaly vynervovaného průvodčího, takového cucáka, co tvrdil, že už je taky (blbá poznámka) starej.
No prostě výlet jak víno, jak taky jinak to může být s Jituš – takže, děvče, děkujeme moc a moc, bylo to jako vždy „pohoda Lábus“.
Ilona Řechtáčková

12. 6. 2021 Jízdní řády turistických autobusů od 16. 6. do 31. 10. 2021
Od 16. 6. je obnoven provoz turistického autobusu 434 z Děčína přes Hřensko, Mezní Louky, Jetřichovice, Chřibskou, Doubice a Kyjov do Krásné Lípy v plném rozsahu.
Nově jsme projednali s Ústeckým krajem, že klíčová linka 434 jezdí denně (7 dní v týdnu!!) až do 31. října! To je novinka, která znamená další systémové posílení veřejné dopravy kolem národního parku.
V informaci je uvedena i linka 438 Děčín – Mezná a linka 435 z Hřenska (Schmilky) do Janova a Růžové, odkud jezdí dva spoje do České Kamenice a dva spoje na Labskou Stráň.
Linka 435 tak nabízí hostům ubytovaným ve Hřensku, Janově a Růžové výlety na Belveder, na Kamenickou Stráň, na rozhlednu Růženka, na Růžák i do okolí České Kamenice (Jehla, Zámecký vrch). A naopak ve směru z České Kamenice nabízí spoj 435 výlety do centrální oblasti kolem Hřenska (soutěsky, Pravčická brána).

Jízdní řád linky 434
Jízdní řády linek 435 a 43829. 5. 2021 1. turistický Gastrofest v České Kamenici
Fotografie:
Jaromír Petružálek1. 5. 2021 Tajný výlet – akce zrušena
Vzhledem k nepříznivé situlaci je akce zrušena.
Uzavření některých turistických cest v NP České Švýcarsko

Správa NP České Švýcarsko vydala ke dni 23. dubna 2021 aktuální informaci o dočasně uzavřených turistických cestách na území Národního parku České Švýcarsko. V příloze je i mapka s vyznačením uzavírek, komentář pana ředitele Bendy s odůvodněním, proč byla Správa NP nucena některé turistické cesty na přechodnou dobu uzavřít, a přehledná tabulka aktuálně uzavřených cest. Mapa je zveřejněna také na webu správy NP a bude průběžně aktualizována v návaznosti na aktuální vývoj situace v národním parku. Všechny platné uzavírky na území NP naleznete také na mapovém portálu Mapy.cz, kde jsou informace rovněž průběžně aktualizovány.
Z přehledu vyplývá, že je uzavřen úsek dálkové červené z Mezní Louky směrem k Malé Pravčické bráně. Není možný přístup z Mezní Louky do Divoké soutěsky, ta je přístupna pouze od Mezního můstku. Nelze sestoupit do soutěsek od Růžové a Hájenek. Zelená značka od Šternberku přes Brtnický hrádek do Kyjovského údolí, modrá od Hadího pramene k Panenské jedli, žlutá Divokou roklí k Černé bráně jsou další významné cesty, jež jsou v důsledku kůrovcové kalamity uzavřeny.Kvůli opravě je uzavřen i skalní hrad Šaunštejn.
Zatím nelze určit datum znovuotevření uvedených stezek. Počítejte prosím s těmito změnami při plánování Vašich túr. Hlavní turistické cíle včetně Pravčické brány, Edmundovy soutěsek a Jetřichovických skal jsou přístupné.
Celé oznámení Správy NP České Švýcarsko je zde.24. 4. 2021 3 dny ... v jednom dni
Fotografie:
Jaromír Petružálek Ilona Řechtáčková Líba Šaferová Jitka Štraubová Jan Tomiška Míla Wisinová
Už druhý rok za sebou pandemie zabránila konání akce "3 – dny, 3 – státy, 3 – pochody", a tak jsme všichni uvítali Honzův návrh, že se vydáme do našich oblíbených Jizerek alespoň na jeden den – bez noclehu, bez restaurací, bez cukrárny, s bufetem na zádech.
Do dvou aut s řidiči Honzou a Jaromírem se vměstnalo dalších sedm účastnic výletu a Jessie. Sraz všech je ve Cvikově, kde už Jitka všechny hostí svým pověstným jablečným štrúdlem. Chybět posléze nesmí ani zastavení v pekárně ve Smržovce a nákupem pečiva k okamžité i pozdější konzumaci.
Před námi je patnáctikilometrová túra z výchozího bodu v Albrechticích v Jizerských horách k prvnímu cíli – Tanvaldskému Špičáku. Všichni po dlouhé zimě natěšení jsme se vydali s nadějí, že s partou dobrých kamarádů se nejen vypovídáme, ale třeba i shodíme nabraná kila. Těšili jsme se na kopcovité terény s výhledy do dáli, na buky, které nás tentokrát svou jarní zelení neoblažily, ale tyčily se nad námi ještě hluboce spící. Zato při zemi se bylo čím kochat – někde ještě kvetly bledule, kousek dál podběl, pampelišky, prvosenka jarní, blatouch žlutý, kokoška pastuší tobolka, devětsil – všechno najednou, jako by se bylinky nemohly dočkat, až se jaro probudí do své krásy.
Na Špičáku je první zastavení – v dáli zasněžené Krkonoše, pod námi Desná, v mlžném oparu rozeznáme i Bezdězy, blíž k nám se ve slunci blýská ještědský vysílač. U okénka si každý objedná nápoj dle své chuti a vydáváme se k dalšími cíli, k Malému Špičáku, na němž se nachází netypická rozhledna, která svým tvarem má připomínat obrácený bob. Mnozí v ní však vidí lžíci, mimozemské těleso nebo půlku vajíčka naležato. Krása.
A jdeme dál. Scházíme do Desné, nic netuše, co nás čeká. Odskočíme se podívat na skokanské můstky, u pomníku vzpomeneme na tragedii s protrženou přehradou a po žluté přicházíme k ceduli, která nás posílá na Mariánské schody, jež musíme zdolat, abychom se dostali ke druhé rozhledně na Světlém vrchu. Co jsme slezli, musíme zase vylézt, ale že to bude po 365 schodech, jsme naštěstí nikdo netušil. Duši jsme nevypustili, ale mnozí měli namále, minimálně já.
Uzavíráme kruh, vracíme se do Albrechtic na parkoviště. V nohách skoro 11 km, převýšení kolem 400 metrů. Na nátlak těch, co jim už docházely síly, je vybrána kratší trasa k poslednímu cíli, kterým je přehradní nádrž na řece Kamenici v Josefově Dole. Byla vybudována v letech 1976-1982 a zadržuje 23 miliónů m3 vody. Je zásobárnou pitné vody pro Jablonec. Zpět k autu – nesmíme porušit tradici a ve Lvové jdeme na zmrzlinu. To je ta pověstná třešnička na dortu.
Tím Honza splnil své představy, co nám chtěl ukázat, a my mu za to moc děkujeme.
Líba ŠaferováFoto-toulky centrem Krásné Lípy


Motto:
Malí, velcí,
mladší, starší,
sportovci i nesportovci,
rodič, děti i vy ostatní………

Pojďte s námi do přírody
Klub českých turistů Krásná Lípa společně v neocenitelné spolupráci s duší centra orientačního běhu v Rumburku panem Tomášem Babickým pro vás všechny připravil Foto-toulky centrem Krásné Lípy. Je připraveno několik verzí (krátké, dlouhé, jednodušší, složitější) a dnes najdete v příloze tu první.
Jak na to? Hravě! Stáhněte si prosím podklady (obrázky s písmeny a mapka s nevyluštěnou tajenkou) zde, vytiskněte a můžete vyrazit. Pod obrázky je napsán postup a vaším cílem je vyplnit tajenku. Pozor, po vyplnění se Vám bude zdát tajenka nesmyslná. Ale to je účel, aby nebylo možné tajenku dokončit logicky bez hledání. Správné znění tajenky si můžete ověřit na telefonních číslech 721 516 312 nebo 728 732 877. Na těchto telefonních číslech se můžete i poradit. Dobrý pocit úspěšných luštitelů umocníme zveřejněním jejich jmen na internetových stránkách KČT Krásná Lípa a města Krásná Lípa, jakož i ve Vikýři a v oblastním turistickém magazínu. Navíc pokud luštitel při výletu na rozhlednu Vlčí hora předloží správci správnou tajenku i s mapkou, obdrží drobnou odměnu.
Nekazte, prosím, hru ostatním a nechte si znění tajenky pro sebe.
Šťastnou cestu vám přeje Klub českých turistů Krásná Lípa


Uzávěrka silnice Jetřichovice – Rynartice od 6. 4. do 15. 6. 2021
Vzhledem k uzávěrce silnice Jetřichovice – Rynartice se mění provoz turistické linky
č. 434 Krásná Lípa –Jetřichovice – Děčín.
Velikonoce 2. – 5. 4. 2021:
Linka je v provozu denně dle běžných jízdních řádů (viz např. IDOS) v celé trati.
6. 4. – 15. 6. 2021, výluka, uzavření silnice Rynartice-Jetřichovice – tj. pro linku 434
poprvé v sobotu 10. 4. (bus jezdí v dubnu a květnu jen o víkendech).
Linka 434 je rozdělena na dvě větve: Děčín-Jetřichovice a Rynartice-Krásná Lípa:
Větev Děčín-Jetřichovice zůstává bez časových posunů.
Větev Rynartice-Krásná Lípa má mírně změněné časy, které umožní:
1. příjezd od Krásné Lípy do Chřibské s cestujícími pro přestup
2. na linku 402 Varnsdorf-Děčín (linka 434 příjezd v sudou:30, linka 402 odjezd v sudou:33,
    opačný směr do KL linka 402 příjezd v lichou:23, linka 434 odjezd v lichou:26).
3. linka 402 jede přes Huntířov, kde bude umožněn přestup na linku 436 do Jetřichovic a dále na Mezní Louku
    (ráno linka 402 příjezd v 9:01 a 11:01 a linka 434 odjezd v 9:06 a 11:06).
    Z Jetřichovic jsou vedeny spoje dále na Mezní Louku v 9:40 a v 11:40, s přestupem na linku 438 směr Hřensko.
4. opačně odpoledne bude z Mezní Louky odjíždět linka tak, aby vyčkala příjezdu od linky 438 od Hřenska,
    dále bude pokračovat z Jetřichovic na přestup do Huntířova (příjezd v 12:51, 14:51 a 16:51
    a odjezdy linky 402 v 12:56, 14:56 a 16:56).
    Prodleva v Jetřichovicích se může zdát dlouhá, ale je způsobena z důvodu umožnění přestupu od Hřenska
    a také pro zajištění stability linky, aby nedocházelo ke zpožděním a přestup v Huntířově byl jistý.

Období 31.5. – 15. 6. 2021 jen ve všední dny
(neboť od roku 2020 jsme zajistili provoz turistického autobusu ve všední dny v období od června do září,
a tak to zůstává i letos):
Spoje linky 434 vedené od Děčína a opačně jsou vedeny pouze do Jetřichovic a dále do České Kamenice vždy tak,
aby zde byl uskutečněn přestup na linku 402 do Chřibské a Varnsdorfu
– ráno příjezd linky 402 v 9:47 a v 11:47 a zpětný odjezd linky 434 přes Jetřichovice do Děčína v 9:49 a v 11:49;
odpoledne příjezd linky 434 v 17:10 a odjezd linky 402 v 17:15.
Úsek Rynartice-Krásná Lípa linka 434 ve všední dny mezi obsluhován nebude.
Přiložený výlukový JŘ linky 434 ukazuje provoz o víkendech (ve dvou úsecích, úsek Rynartice – Jetřichovice bez provozu)
a ve všedních dnech od 31.5. do 15. 6. (jen Děčín – Jetřichovice – Česká Kamenice).
Jízdní řád linky 402L, 434L a 436L.
Jiří Rak
18. 4. 2021 Přivítání vlaku Praha – Mikulášovice
Fotografie:
Jaromír Petružálek Jan Tomiška
Od 18. dubna do konce října je zaveden víkendový turistický rychlík Praha – Mladá Boleslav – Bezděz – Doksy – Č. Lípa střelnice – N. Bor – Jedlová – Krásná Lípa – Brtníky – Mikulášovice dolní nádraží a zpět. Vlak bude vyjíždět z Prahy 8:48 v Mikulášovicích bude ve 13:09. Z Mikulášovic se bude vracet 15:10 s příjezdem do Prahy v 19:43.
Dobu, kdy do 70. let minulého století jezdil přímý vlak Rumburk – Praha (přes Děčín), připomněl nově zavedený víkendový spoj. Vlak poprvé zastavil v Krásné Lípě 18. 4. 2021, kde byl přivítán "hasičskou vodní bránou", senátorem Zbyňkem Linhartem, starostou Krásné Lípy Janem Kolářem, pěknou hudbou i mnohými potencionálními uživateli vlaku.
Lužickohorský rychlík bude jezdit z Prahy do stanice Mikulášovice dolní nádraží a zpět každou sobotu, neděli a státní svátek od 18. dubna do 1. listopadu. Vlak je vhodný pro návštěvníky Máchova kraje, Lužických hor i Českého Švýcarska – turisty i cyklisty. Vlak je sestaven z motorové lokomotivy "Zamračená" řady T 478.1 a klasických kupátkových vozů zachovaných v původním provedení.

Jízdní řád zde.

17. 4. 2021 Okolím Mikulášovic a Brtníků
Fotografie:
Jaromír Petružálek Ilona Řechtáčková
Je sobota 17. dubna L. P. 2021, rozhodli jsme se dnes absolvovat první jarní výlet v rámci povolené "Párové a individuální turistiky.|Vyrážíme z domova o trochu dřív, abychom si mohli plně vychutnat příjezd nově nasazeného turistického spoje, který jede z Liberce přes Varnsdorf, Rybniště a Krásnou Lípu přímo do Mikulášovic. "Žluťásek" TRILEX přijel na čas! Nastupujeme a nestačíme se divit, stejným spojem cestuje i několik nám dobře známých vyznavačů párové a individuální turistiky. Slovo dalo slovo a po domluvě na pravidlech vystupujeme v Mikulášovicích v počtu pěti párů plus jeden nezařazený pes nesoucí jméno Tara.
Mokrými loukami na Pietschův vrch s výhledy po okolních kopcích na rozježděnou Zlodějskou cestu a po ní do osady Kopec. Procházíme osadou a neznačenou cestou zvanou Alej ze všech stran obloženou vytěženým dřevem pokračujeme na zelenou značku do Brtníků. Cesta nám pěkně ubíhá, počasí přeje (neprší ani nefouká) a ukazuje se v praxi, že když se volba nechá na lidech, tak ti se vždycky domluví. Jde nás deset v párech, které se často střídají ve složení s rozestupy není problém (od 2 m do 20 m) a témat k prodiskutování je po tak dlouhé době nepřeberné množství.
Okolí nám nabízí pohledy na Vlčí horu, rozhlednu Weichberg a značně vykácený vrch Plešný. Spokojeni přecházíme na zelenou do Brtníků, kde někteří finišují na vlak, ten jede dřív než autobus č. 407 do Krásné Lípy. Značně urousaní se zmrzlýma nohama, ale plni elánu vyrážíme do vyhřátých domovů a těšíme se někdy příště, že už bude líp.
Ahoj Standa.


Placení členských příspěvků členů KČT Krásná Lípa
Roční příspěvky na tento rok můžete zaplatit převodem na účet klubu čú. 182854970/0300 VS 106102, do zprávy uveďte své jméno.
Pokud chcete zaplatit v hotovosti a zároveň si vyzvednout známku na tento rok, volejte na tel. 607 669 475 – Alena Starostová.
Platby pro tento rok:
    dospělí    220,- Kč
    senioři     140,- Kč
    rodiny      420,- Kč
    časopisTurista        400,- Kč
    časopisNa Cestu    450,- Kč
    Ti, kteří si objednali časopis Turista po 15. 1. 2021, platí 435,- Kč

Alena Starostová, hospodářka KČT


Od kamarádů z PTSM Lubań – zrušení akce 3 DNI - 3 KRAJE - 3 WĘDRÓWKI
Witam serdecznie.
Nasz trójstronny komitet organizacyjny Międzynarodowego Rajdu Pieszego IVV pod nazwą 3 DNI - 3 KRAJE - 3 WĘDRÓWKI dzień polski pod nazwą Łużyckie Wędrówki nie odbędzie się w planowanym terminie 23/24/25.04.2021 r.
Jest to już drugi rok, w którym przepisy nasze krajowe ale i te międzynarodowe uniemożliwiają realizację tego projektu. Jeśli nie uda nam się wspólnie z KCT Nowe Mesto pod Smrkem i ZGLW Zittau zorganizować ten rajd we wrześniu bieżącego roku to odbędzie się on z dwuletnim przesunięciem dopiero w kwietniu 2022 roku.
Pozdrawiam członków KCT Krasna Lipa w przekonaniu, że wszyscy są zdrowi i liczymy na jakieś wspólne spotkanie w II półroczu 2021 r. Jeszcze będzie dobrze, jeszcze będzie pięknie.
Prezes OŁ PTSM Lubań Henryk Sławiński

Dobrý den.
Náš třístranný organizační výbor Mezinárodních pochodů IVV s názvem 3 dny – 3 země – 3 pochody, polská část s názvem Łużyckie Wędrówki, dává na vědomí, že se akce nebude konat v plánovaném termínu 23. – 25. 4. 2021.
Toto je druhý rok, ve kterém tomu naše národní a mezinárodní předpisy zabraňují. Pokud se nám nepodaří uspořádat akci společně s KČT Nové Město pod Smrkem a ZGLW Zittau letos v září, uskuteční se s dvouletým posunem až v dubnu 2022.
Zdravím členy KČT Krásná Lípa s přesvědčením, že všichni jsou zdraví a počítáme s nějakým společným setkáním ve druhé polovině roku 2021. Ještě bude dobře, ještě bude krásně.
Prezident OŁ PTSM Lubań Henryk Sławiński


Výroční zpráva o činnosti klubu za rok 2020
Vzhledem k pandemické situaci jsme v letošním roce nemohli uskutečnit výroční schůzi. K předložení výroční zprávy a průběžně dalších informací proto využíváme našeho webu.
Vážení členi, milí kamarádi a přátelé,
toto je má 30. výroční zpráva. Každý rok jsem se snažil popsat naši činnost, která má opakující se hlavní akce trochu jinak. Mohu Vám říci, že po tolika letech se těžko hledají nová slova popisu ke stejným činnostem.
Letošní zpráva je atypická a radostně se nepsala.
Klub má k 31. 12. 2020 stabilizovanou členskou základnu 100 členů, žen je 47, mužů 49 a čtyři junioři. Z celkového počtu je 59 členů v seniorském věku. Jedinou cestou, aby se z nás v budoucnu nestal klub seniorů, je aktivovat rodiny s dětmi. V klubu se 9 členů věnuje značení. Shodné číslo je i u cvičitelů, zde je na rozdíl od značkařů, bohužel jen malá část aktivní.
Na rok, ve kterém jsme si připomněli 150. výročí povýšení Krásné Lípy na město, jsme měli připraveno téměř tři desítky akcí. Mimo našich tradičních i významnou celostátní akci Zimní sraz ČR. Z epidemiologicko-hygienických důvodů se neuskutečnil, podobně jako naše dvě nejvýznamnější akce, a to Pohádkový les a Skalní hrádky Labských pískovců. Zrušit jsme museli na poslední chvíli i připravený 60. ročník okresního Jarního srazu. Turistické akce se uskutečňovaly při dodržení hygienických nařízení pouze v komorním uskupení.
Znění celé výroční zprávy je zde.27. 3. 2021 Prameny Křinice
Fotografie:
Jaromír Petružálek
Západní Tatry Baranec
Milí přátelé,
akce Západní Tatry Baranec se v roce 2021 z objektivních důvodů nekoná.
Nový termín je 2. – 9. červenec 2022 (tedy za 15 měsíců).
Prosím všechny, kteří se již přihlásil, aby potvrdili, že jejich zájem trvá/netrvá i pro nový termín Mikšovi Peterkovi,
email: mikulas.peterka@seznam.cz.
Pěkné Velikonoce
Jiří RakBezděz a Dubské Švýcarsko
Milí přátelé,
vracíme se po delší době k našim zastavením v nejkrásnějších místech českého severu. Bezděz nelze opominout.
Poslední únorová neděle mne zastihla v polích pod tajemným hradem Houskou. Byl večer, jakoby první máj – slunce se klonilo k západu kolem páté hodiny, ale stále panovalo teplo, teplo měsíce května, které otevírá čas radostí, nadějí i očekávání – cesta sestupovala do starobylé obce Kruh a nad ní, půlnočním směrem zvedala se dvojitá hora Bezděz, klíč k českému severu.
Naše krajina nemá výraznější přírodní symbol. Osamocená hora, zdaleka viditelná, hora-strážce, hora-hrad, magická krása jistoty místa, a přece chladně nevšímavá. Hora-vzdor.
Západní obzor potemněl, vzdálené světy se rozsvěcely a magický vrch se nadále zřetelně rýsoval nad borovými háji, připomínaje tak vztyčenou hrdost Hory Svatého Michala na dalekém normanském pobřeží.
Ten večer mne dlouho radostná mysl neopouštěla. Pochyby nitra přebila síla jarního putování. Kéž by ji šlo natrvalo spoutat a podržet v sobě a čerpat z ní i v méně šťastných dnech - královský Bezděz nebyl již téměř vidět. Tma přikryla korunu české krajiny.

Bezděz otevírá severní Čechy.
Ve Středohoří jsou také dominanty, které vyčnívají a krajinu uvádějí. Hazmburk, Milešovka, Sedlo, Vlhošť. Výrazné je Ralsko, ale již je cloněno právě Bezdězem. Pokud vzpomeneme Růžák, ten je z “české” strany až za horami, dominuje spíše okolní krajině, není viditelný zdálky.
Bezděz ve své vrcholové dvojjedinosti kraluje. Tyčí se náhle nad borovými lesy, bez jakéhokoliv upozornění, a středověké podhradí na svahu je také již vyzdviženo nad okolní terén, aby bylo viděno z jižních směrů z velké vzdálenosti. Hrad potom ovládá nepříliš rozsáhlý vrchol kopce a patří k nejkrásnějším u nás. Slavné výhledy z hradní věže na celý severní obzor od Krkonoš přes Ještěd až po Středohoří jsou mezi turisty dostatečně známy.
Já dávám ale přednost pohledu na něj. V pohledu od jihu je nejkrásnější. Pokud se dostanete do pohádkového Kokořínského dolu nebo Mšena, vypravte se odtud do Nosálova, vesnice se zachovalými dřevěnými pavlačovitými domy, tak odlišnými od lidové architektury v Českém Švýcarsku nebo Lužici. Půjdete-li z Nosálova po modře značené cestě lesy kolem Vrátenské hory k hradu Housce, otevřou se první pohledy na dvojvrší Bezdězu již z této cesty. A dále od starých “skalních” obcí Kruh a Žďár ještě lépe.
Krajina je osamělá, osídlená chalupáři z měst, a přece plná tajemných skal a dolů s vytesanými místnostmi ve skalách, překvapujících výhledů a zapomenutých osudů. Až sem sahalo území s většinou německého obyvatelstva, známé před několika desetiletími jako Dubské Švýcarsko, podle městečka Dubá, ležícím v jejím středu na silnici z Prahy do České Lípy. Za slavnějším Českým Švýcarskem není pozadu, co se týče rozervanosti pískovcových skal a všech ostatních krajinných prvků. V četnosti starých chalup, tak úzkostlivě jejími novými obyvateli dnes udržovanými, ho dokonce předčí.
Stále se mi vtírá, i po letech, ona palčivá otázka: Jak nejlépe uchopit a oslavit tento kraj sopek, skal, chalup, starých cest, zmizelých a nových osudů; tolik propojené krajiny Středohoří, Kokořínska, Českolipska, Lužických hor a Českého Švýcarska, tento vlastní sever Čech? Dodnes nevím.

Origimál textu si můžete prohlédnout zde.

Fotografie: Jiří Rak
Turistický vlak T9 Liberec – Mikulášovice dolní nádraží
Po dohodě Libereckého kraje a Ústeckého kraje jsme zajistili turistické vlaky Trilex z Liberce do Českého Švýcarska a zpět (1 pár).
– Vlaky jedou od Velikonoc do října o víkendech a svátcích.
– Poprvé jedou vlaky 2. dubna, ale zatím (až do odvolání) jenom z Varnsdorfu do Mikulášovic. V tomto úseku
   platí jízdenky Labe Elbe i Nisa Neisse.
– Z Krásné Lípy vyjíždí vlak v 9:19 v čase původního vlaku z dřívějších let, kde je v Mikulášovicích d.n.
   přestup na vlak U28 směr Bad Schandau, Schöna-Hřensko, Děčín. (Až do odvolání nelze vystupovat
ve stanicích na území Německa včetně stanice Schöna – Hřensko!!).
Jízdní řád zde.
Jiří Rak


11. – 14. 2. 2021

Akce zrušena – Zimní sraz turistů 2021
Vážení zájemci o Český zimní sraz a táboření, které připravoval klub českých turistů Krásná Lípa na dny 11. až 14. února 2021. Z důvodu zhoršující se epidemiologicko-hygienické situace se akce překládá na příznivější dobu. Toto rozhodnutí nebylo jednoduché, štáb na přípravu věnoval mnoho energie a se zrušením jsme čekali do poslední chvíle.
Děkujeme všem předběžně přihlášeným a omlouváme se, že jsme akci nemohli uskutečnit v daném termínu. Prosím, zachovejte nám přízeň.
Václav HiekeÚsporná opatření v dopravě
Jak vyplývá z informace zde, vedení Ústeckého kraje rozhodlo o úsporách v osobní dopravě, které se promítnou od 1. července 2021. Přitom je uvedeno, že škrty se nedotknou dopravy do zaměstnání a do škol, tedy tzv. základní dopravní obslužnosti.
Lze tedy předpokládat, že budou nějaké úpravy v turistické dopravě. Zatím není nic jasného. Pokud se objeví konkrétní údaje, hned je předám dále.
Přeji vám všem pevné zdraví a optmismus.
Jiří Rak9. 1. 2021 Za ledopády bez ledopádů
Fotografie:
Zdena Churáčková Marcela Píšová
20. 12. 2020

Uzavřené turistické cesty v NP České Švýcarsko
Kvůli likvidaci následků kůrovcové kalamity jsou až do odvolání uzavřeny:
- vstupy do Edmundovy a Divoké soutěsky ze všech stran, tj. z Hřenska, Mezné, Mezní Louky, od zastávky letních autobusů Jetřichovice, Vysoká Lípa, Divoká soutěska i od Růžové
- tj. i zeleně značená cesta Mezná – mezní můstek – Hájenky
- tj. i přístup po modré od Vysoké Lípy do rokle Soorgrund ve smyslu pokračování po žluté do Divoké soutěsky
- červená dálková trasa v úseku Mezní Louka – Malá Pravčická brána

Z Mezní Louky lze nyní používat trasy:
1. Po zelené na Meznou a po žluté Mlýnskou cestou na Tři prameny
2. Po červené Gabrielinou stezkou na Tři prameny
3. Po zelené do Zadních Jetřichovic, k Panenské jedli (a dále po modré směr Tokáň nebo Brtníky)
4. Po žluté k České silnici pod Šaunštejn
Vše je již vyznačeno na www.mapy.cz zde.