Historie změn:
poslední doplnění 1. 4. 2023 9.00 Členské příspěvky
Příspěvky a připomínky: j.tomiska@gmail.com
Zde nyní najdete léta dřívější:
2003, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 2020, 2021, 2022 nebo od roku 2011 přímo v "Kalendáři" níže.

"Naše" rozhledny:


Vlčí hora

Dymník

Vápenný vrch (plánovaná)



Pro nové čtenáře:
Kalendář: po ťuknutí na akci v kalendáři se Vám otevře menší podokno s dalšími informacemi. Kalendář na rok 2023 v klasické verzi ke stažení ve formátu pdf je zde.
Album fotografií: při zobrazení obrázku z alba můžete na počítači stisknout pravé tlačítko myši a z nabídky vybrat, mezi jiným, zobrazení vekého obrázku na displej nebo jeho uložení na počítač. Na tabletu podobně, jenom podržíte na obrázku prst.


Aktuálně

Členské příspěvky na rok 2023


Důchodci 140 Kč, pracující 260 Kč a rodinné 520 Kč.
Pokud je ještě někdo nemá zaplacené, je možné je poslat na účet klubu: 182854970/0300, zpráva pro příjemce: jméno a příjmení člena.
Na mobilu stačí v bankovní aplikaci vyfotit QR kód, doplnit částku, jméno a příjmení člena. Před odesláním vše zkontrolujte.



28. – 30. 4. 2023 Jizerky 2023


18. 3. 2023: Upřesněna cesta tam, doplněna jedna pěší trasa, prohlídka muzea a cesta zpět.
21. 2. 2023: Cena za ubytování je 280 Kč/os/noc. V případě zimy a tedy i topení je cena 380 Kč/os/noc.
Ubytování zatím zajištěno pro 15 osob jako vloni v RS Bílý Potok.
Hlaste se, prosím, co nejdříve, nejlépe na email j.tomiska@gmail.com. Díky.
Pátek:
Polský den zajišťují turisté z Bogatyni. Vzhledem k připravené trase se nezúčastníme.
Cesta tam se zastavením pod Forstenbergem (krátká procházka, celkem 1,8 km, na vyhlídku u skokanských můstků, v Bogatyni u kostela a na výhledu do dolu (?) a ve Frýdlantu na náměstí. Asi 73 km, mapka zde.
Večer posezení s našimi kamarády.
Sobota:
Navržené trasy v Jizerkách (vše bude záležet na sněhových podmínkách):
Na Smědavu autobusem a dále pěšky: Polední kameny – Frýdlantské cimbuří – (odbočka k Černému vodopádu, tam 280 m) – Bílý Potok, 8,4 km, převýšení nahoru 197 m, dolů 628 m, mapka zde.
Bártlovka – Paličník – Předěl – Sedmitrámový most – Bártlovka, 9,3 km, převýšení 422 m, mapka zde.
Smědava – Polední kameny – Čihadlo – Smědava, 12,6 km, převýšení 403 m, mapka zde.
Na Smědavu autobusem a dále pěšky: Smědava – Čihadla – Černá hora – Holubník – Ořešník – Bílý Potok, 21 km, převýšení nahoru 458 m, dolů 901 m, mapka zde.
Neděle:
Dopoledne je zajištěná prohlídka v Jizerskohorském technickém muzeu v Bílém Potoce.
Cestou zpět se můžeme stavit u přehrady Fojtka, podívat se na Bílé kameny (pěšky celkem 1,7 km), ve Lvové na zmrzlinu a nakonec si případně prohlédnout Skleněnou zahradu u sklárny v Kunraticích u Cvikova. Celkem 79 km, mapka zde.
Přihlášení (15):
Jan Tomiška (auto), Jitka Štraubová (auto), Jitka Štraubová st., Líba Šaferová, Marcela Píšová,
Standa Leš, Míla Wisinová, Jaromír Petružálek (auto), Jana Tržilová, Mikuláš Peterka, Lenka Peterková (auto),
Hana Koblihová, Jana Knolová, Pavel Šťovíček (auto), Jana Králová.


30. 4. 2023 S Jiřím Rakem za skalními hrady Saského Švýcarska
Návrat po letech do oblíbených skal nad Křinicí!
Pojďme společně objevit po znovu přístupných stezkách Winterstein a Frienstein (Zadní a Přední loupežný hrad), nejkrásnější skalní hrady Českosaského Svycarska. Dechberoucí výhledy, mj. i nové pohledy na skály obnažené po kůrovci a požáru. Projděme po „německé Gabrielce“ i stezkou nahoře po obvodu skal.
Vlakem z Rumburka v 9:30 nebo Krásné Lípy 9:15 (přestup v Mik. Dolním nádraží) do Bad Schandau, příjezd 10:39. Odtud autobusem v 10:57 údolím Křinice do zastávky Neumannmühle, příj. v 11:21, nebo možný příjezd autem na bezplatné parkoviště u nádraží v Bad Schandau. Zde počkat na ostatní a busem společně dále.
Trasa: Neumanmühle, BUS – Winterstein, žebříčky a vrcholové plato – Královská cesta (Königsweg) „jako Gabrielka“ – Malý Winterberg, vyhlídka Gleitmannshorni – stezka Obere Affensteinpromenade – stezka k převisu Idagrotte na Friesteinu – Svaté schody – Schmilka, přívoz – Schmilka, VLAK 14 km.
Mapa je zde.
Jídlo a pití s sebou. Občerstvení až v kiosku ve Schmilce.
Zpět odjezd vlakem ze Schmilka-Hirschmühle v 19:01 přes Bad Schandau, příjezd do Rumburka 20:28, přípoj do Krásné Lípy odj. 20:38, příj. do Krásné Lípy 20:43.

Sortiment jízdenek Labe-Elbe:
– 1+2 - pro jednu osobu bez omezení věku a maximálně 2 děti ve věku před dovršením 15. narozenin, 340Kč
– 2+4 - pro dvě osoby bez omezení věku a maximálně 4 děti ve věku před dovršením 15.narozenin, 470 Kč
– max. 5 - pro max. 5 osob bez určení věku, 700 Kč – jízdní kolo - pro jedno jízdní kolo nebo jednoho psa, 100 Kč

Labe/Elbe lze na české straně zakoupit pouze v den jízdy a je platná od jejího zakoupení do 4 hodin následujícího dne. Jízdenky kupte po vybraných skupinkách v Rumburku u pokladny nebo ve vlaku z Krásné Lípy. Platí celý den na vlaky, bus i přívoz. Nejvýhodnější je pro 5 osob. Děti a senioři nemají slevu.
Jiří Rak

1. – 8. 7. 2023 Cyklo Žďárské vrchy, 21. ročník
Dvacátý první ročník má "základnu" opět ve Svratce, kde je zajištěné ubytování. Stravování z vlastních zásob (budou dva svátky), v místě jsou dva obchody a pekárna. Obědy většinou na trase nebo z vlastních zásob, večeře a případně i obědy v restauraci (3 minuty pěšky). Pro případné oslazení života je v místě i cukrárna (5 minut). U nedalekého Svratouchu je i koupací rybník Chochol (2,5 km) s krásnou čistou, i když chladnější, vodou.
Jedná se sice o cyklo akci, ale vzhledem k hezkému členitému, lesnímu okolí s mnoha značenými turistickými cestami a autobusové dopravě, je akce vhodná i pro pěší turisty. Cyklotrasy budou opět částečně připravené, na konkrétním cíli či cílích se vždy dohodneme většinou večer. Pěší turisté si mohou putovat zcela "svobodně".
Přihlášky prosím co nejdříve na email j.tomiska@gmail.com. Děkuji.
Přihlášení (3):
Jan Tomiška (auto), Mirek Haluška, Jitka Štraubová (auto).


Již proběhlo
25. 3. 2023 Otvírání pramenů Křinice
Fotografie:
Christina Behrendt
Mikuláš Peterka
Jaromír Petružálek
Jan Tomiška
Pamětní list

Krásnolipští turisté zahájili v sobotu 25. března turistickou sezónu 31. ročníkem otevírání pramenů Křinice – Tří studánek. Akci pořádal KČT odbor turistiky Krásná Lípa. Předpověď počasí nebyla vůbec příznivá. Skoro celý pátek nevlídno a déšť, v sobotu ráno nad vrcholy Lužických hor červánky, vycházelo překvapivě sluníčko a bylo polojasno. Příjemné, neskutečné, v 6 hodin milé vstávání.
Ale dlouho té radosti nebylo. Po deváté hodině se zatahovala obloha a při zahájení akce na náměstí v 10. hodin začalo pršet! K velmi příjemnému překvapení se na náměstí i přes nepřízeň počasí sešlo 56 osob v pláštěnkách, s deštníky, známé i neznámé tváře i rodiče s kočárky a malými dětmi včetně domácích mazlíčků.
Provedl jsem rychlé přivítání a vydali jsme se v dešti na čtyř kilometrový výlet.
Stále pršelo, později hodně silně asi 30 minut lilo. Naše členka klubu Lída Hanzlíková jela autem napřed, aby pro mokré a prokřehlé byl již připraven oheň na ohřátí a opečení buřtů. Přišlo to velmi vhod! I u pramenů pršelo a ti, kteří k pramenům přišli z jiných míst již dříve, už měli opečené buřtíky, nečekali ani na zahájení a symbolické otevření studánek historickým klíčem. Sešlo se k velkému překvapení v tomto nevlídném počasí 105 účastníků, kteří obrželi na deštivou památku nový účastnický list.
Po rychlém oficiálním zahájení a tradičním otevřením pramenů Křinice za recitace básně „Znám křišťálovou studánku“ harmonikář Mirek Novotný hrál k poslechu a zpívání účastníků v altánu. Díky harmonice velmi dobrá nálada.
A ejhle, v poledne přestalo pršet. Hrálo a zpívalo se pro zbývající „otrlé“ poblíž ohně při zahřívání ořechovkou a slívkou. Prokřehlost a vlhkost už tolik nevadila. Harmonika a zpívání party byly velkou třešničkou na „promoklém dortu“. Chmury z deště Mirek výborně vynahradil. „Skalní“ chtěli ještě zůstat déle a zpívat, ale Mirka jsme museli dle domluvy už odvézt domů, aby se dal do „gala“. Jel ještě odpoledne hrát na další oslavu.
Můj velký kamarád Jaromír, kterého jsou studánky, včetně přípravných brigád, srdeční záležitostí, to před ukončením setkání vystihl velmi dobře: HEZKÝ ZÁVĚR. Tím řekl všechno.
Smutné na tom je pouze to, že před rokem studánky obklopující krásný velký smrkový porost, sežral lýkožrout smrkový a kolem studánek vznikla otevřená a velká lesní holina, pro některé z loňska šokující vzhled.
Zda-li mne paměť nešálí, tak to byl nejdeštivější ročník otevírání studánek. Klobouk dolů a velké poděkování pro všechny, kteří se na deštivou akci vydali, zúčastnili a vydrželi. Kamarádi, známí i neznámí přijeli hodně zdaleka – až Českomoravské vysočiny, z Prahy, České Lípy, Litoměric, Libochovan i Děčína.
Z okolí byla tradiční velká účast děvčat z Vansdorfu, překvapivá až nečekaná velká účast 21 turistů z Rumburského odboru, také se nezahanbili tradiční přátelé turistiky a přírody z Jiřetína, Podluží a Chřibské. Dokonce přijela k velkému překvapení i Helena Landová ze Šluknova s plným kbelíkem topinambur na rozdání. Někteří ani tuto dobrou okopaninu k jídlu ještě neznali.
Smutné ale je již tradičně malá účast Krásnolipských, jak členů, tak veřejnosti. Na naše klubové akce chodí málo místních, což mne osobně hodně mrzí. Přišli hlavně ti „skalní“ a někteří ještě nebyli ani pořádně fit z nachlazení.
U pramenů jsme letos také pobyli nejkratší dobu za všechny ročníky, ale nebylo divu. Ve 12.30 jsme uhasili ohniště, poklidili klacky na opečení a okolí a odjeli do kavárny Nostalgie v Krásné Lípě na zakončení a hlavně posezení při družebním čaji s dortíkem s našimi kamarády z Neustadtu. Ti byli také hezky prokřehlí a promočení a ze studánek do kavárny odjeli již dříve.
Kdo vydržel, tak závěr v kavárně vše vynahradil. Příjemný interiér s obsluhou a hlavně ke spokojenosti našich přátel. Ty „domácí“ nejskalnější jsem ještě pozval na posezení ke mně domů.
Říká se: “Vše špatné pro něco dobré“! Věřím, že příští 32. ročník již z důvodu počasí horší nebude.
Chci poděkovat všem našim zúčastněným členům a hlavně brigádníkům, kteří ve čtvrtek odpoledne okolí studánek po kůrovcové kalamitě vzorně uklidili a připravili. Je to krásné místo v lesním prostředí na tradiční zahájení naší turistické sezóny. Chci také poděkovat všem pořadatelům, kteří Jitce Štraubové a mně s organizací akce pomohli.
Mikuláš Peterka

U pramenů se i zpívalo. Pozor, videa mají 120 MB a 557 MB!




23. 3. 2023 Brigáda u pramenů Křinice
Fotografie:
Lída Hanzlíková
Standa Leš
Jaromír Petružálek
Líba Šaferová

Sešlo se nás na náměstí v Krásné Lípě sedm, u studánek čekal ještě Jaromír. Dlouho jsme ho neviděli, tak to bylo milé překvapení.
Vzhledem k těžbě vypadá tak krásné místo, jako jsou Prameny Křinice, hodně smutně a nezvykle hole. Upravili jsme okolí, vyčistili studánky, vymetli altán, připravili klacky na buřty, ohniště, vyčistili koryta u studánek. Vše bylo poměrně brzy hotovo, a tak zbyl čas na jarní opečený buřt, čaj, kávu a buchtu od Libušky.
Moc Vám všem děkuju, že jste přišli, jste úžasní a bylo to moc fajn setkání.
Jitka Štraubová


18. 3. 2023 První předjarní výlet
Fotografie:
Lucie Churáčková
Standa Leš
Líba Šaferová

Je sobota 18. března 2023 ráno, sluníčko už pomalu leze a na autobusové zastávce v Krásné Lípě náměstí se ve větru choulí prvních 6 nadšenců. Dnešní výlet jsme nazvali "Vycházka předjarním Jetřichovickem", autobus zvaný "parkový" č. 434 vyjíždí s námi šesti na palubě směrem k našemu cíli. V Krásném Buku přistupuje Igor a jak jinak než v kraťasech (někteří z něj máme husí kůži), ve Chřibské přistupuje Libuška s vnučkou Barunkou, takže už je nás 9. V Jetřichovicích čeká Jana s Tarou a u kostela čekáme na Jitky Štraubovy, které zůstaly v zácpě u Jánské (jarní burza). Tu chvíli, než přijely, jsme si zkrátili prohlídkou místního hřbitova. Nádhera! To krátké zdržení stálo za to!
Když už jsme všichni po kupě, Jitka nás uvítala a několika slovy uvedla, co nás dneska čeká a vyrážíme. Je nás slušná sešlost: 12 lidí a dvě fenky. Složení skupiny normální – ženy v převaze, věkový průměr nadprůměrný 65+, takže na nás DÚK moc netrhla. Jitka nasadila tempo přiměřené pro starší dorost, takže v pohodě vyšlapujeme Pfeiferovým lesíkem, provázeni malovanými šipkami a dobovými obrázky ke kapli Kny, krátká zastávka a pokračujeme po schodech směrem k nebi. Zvedneš hlavu, vidíš nebe, podíváš se níž vidíš schody do nekonečna. Konce vidět není, jenom skály a schody. Sice skály krásných malebných tvarů, ale s jazykem na bundě a s tepem na pokraji infarktu se alespoň já moc nekochám. Na samém vrcholu stoupání Igorek s úsměvem prohlásil, že jsme právě absolvovali procházku jedním z nejkrásnějších skalních kaňonů Jetřichovicka. Budiž, ale jak pro koho. Je rozdíl, když leze na kopec 70 kg a za ním funí 100 kg...
Po výstupu následuje blahodárný sestup k Pohovce, tam je krátká pauza na občerstvení a skupinové focení. Igor se s námi loučí a pokračuje pěšky do Krásné Lípy. Nikdo se k němu nepřipojil, přece jenom je to ještě 14 km. My ostatní pokračujeme na skalní vyhlídku Treppenstein. Zase kopec, ale jaký. Naštěstí byl výstup jištěn horolezeckými lany, takže tu byla možnost využít i jiné svaly než jenom nohy. Poněkud krkolomný výstup ovšem vynahradila kouzelná vyhlídka po okolních skalách. Funíme, fotíme a fičíme dolů po lanech (to není sestup, to je slanění) a dole se už těšíme do cíle dnešního dne – restaurace Pražák. Těšíme se na pivínko a něco dobrého pod zub a tak tempo roste spolu s blížící se střechou již zmíněné budovy. Konečně Pražák – teploučko, cvikovská polotmavá 13 ,gulášovka atd. Skutečně důstojný závěr dnešního putování dlouhého 9 km.
Ahoj příště! Standa


11. 3. 2023 Výlet k MDŽ
Fotografie:
Standa Leš
Jitka Štraubová
Ilona Řechtáčková

Letošní MDŽ bylo vymyšleno tak trochu narychlo, ale povedlo se. Jak ráda říkala Jitka Peterková – každý výlet musí končit v hospodě. Tak se to dnes otočilo, začínali jsme hospodou.
Výlet k MDŽ si vzal pod svá křídla Mikša. Chřibská a Kyjov padly, Jiřetín vyšel. Byla to dobrá volba.
Ráno se sice čerti ženili a počasí bylo hodně zimní, ale autobus nás z Krásné Lípy odvezl do Jiřetína pod Jedlovou, kde na nás čekala Libuška, která zajistila i stůl v AVe restaurantu. Mile nás překvapila Jitka z Litoměřic, že i v tomto počasí přijela za námi. Poprvé měly ženy k MDŽ jídlo zdarma – platil klub. Jídlo bylo opravdu moc dobré, pochutnali jsme si. Pivo, káva super. Personál ochotný a milý.
Po dobrém obědě se někteří vrátili domů autobusem, zbytek pochodoval po vozičkářské trase do Krásné Lípy (žlutá turistická). Počasí se umoudřilo a i sluníčko chvilku juklo. Šlapalo se krásně. Bylo to moc fajn. Libuška šla kus cesty s námi, pak se vrátila. Den se povedl a bylo hezké vás zase vidět.
Jitka Štraubová


12. 2. 2023 Výlet k ledopádům
Fotografie:
Lenka Peterková




11. 2. 2023 Procházka k Bratrským oltářům
Fotografie:
Líba Šaferová

V komorním složení ( Jitka, dvě Lenky a Líba ) jsme se sešly na procházce kolem České Kamenice. Nejprve jsme se prošly po Mírovém náměstí, kde jsme obdivovaly historické domy. Zastavujeme se na několik minut u poutní kaple Narození Panny Marie, státní kulturní památky, poté se vydáváme na cestu k Bratrským oltářům s křížovou cestou. Míjíme obnovenou turistickou atrakci Mlýnky – Brand. Park miniatur tvoří kopie budov z České Kamenice rozmístěných v okolí potůčku s mlýnky. Cestu nám překřížila skupina divočáků. Než jsme je stačily spočítat, vyplašila je Jessi, naše ochránkyně. Jitku stálo hodně úsilí, aby ji přivolala zpět. Kdoví jak by to dopadlo.
Dále pokračujeme ve výstupu k Jehle, na jejímž úpatí se nachází skalní kaplička Nejsvětější Trojice, kde Jitka zapaluje svíčku. Skalní útvar Žába míjíme obloukem, ale na Ponorku jsme vystoupaly. Bohužel výhledy v mlze.
Pokračujeme po úpatí Jehly k Bratrským oltářům a už nás vítají sochy Antonína Paduánského a Jana Nepomuckého. Líbí se nám toto poutní místo, krásně zrestaurované, a po fotografickém zdokumentování se vracíme zpět. Jitka s Lenkou pokořily Jehlu, já s druhou Lenkou volíme bezpečnější cestu po úpatí.
Naše krásná vycházce končí kde? No přece v cukrárně!
Jitko, děkujeme a zase někdy příště.
Líba Šaferová


28. 1. 2023 Výroční členská schůze

Podziękowanie.
W imieniu zarządu i członków Oddziału Łużyckiego PTSM LUBAŃ pragnę podziękować wszystkim przyjaciołom za wspólnie spędzony czas 28.01.2023 r. podczas dorocznego zebrania członków KČT Krásná Lípa. Henryk Sławiński

Fotografie:
Roman Smita
Bogdan Stemkowski
Jan Tomiška

Výroční zpráva za rok 2022, Krásná Lípa, 28. 1. 2023

Vážené dámy, vážení páni, milí hosté,
dovolte, abych Vás seznámil s výroční zprávou. Nejprve bych chtěl, abychom si povstáním a chvilkou ticha připomněli památku členů, se kterými jsme prošli kus životní cesty a kteří nás v uplynulém roce opustili. Vzpomeňme na Jarku Goldbergovou, Lídu Sudovou, Jitku Peterkovou a Jarku Bydžovskou.
Ke 31. 12. 2022 měla naše základna 104 členů, z toho 57 žen, 47 mužů. Máme skupinu metodických pracovníků, ale potřebovali bychom kádr doplnit. Dobrý stav je v oblasti značení, máme 1 instruktora značení, 7 značkařů. K počtu pořádaných akcí bychom potřebovali proškolit další vedoucí a cvičitele. Pro případné zájemce zajistíme školení v Ústí nad Labem nebo v České Lípě.

Činnost sportovní
Rok 2022 byl částečně postižen pandemií covidu. Krom splněného plánu se členové účastnili dalších akcí, které pořádaly i jiné odbory nebo organizace. S naším klubem jsou spojeny tradiční akce. Nový rok klub zahajuje výstupem na Vlčí horu. Tradiční Nejsevernější zimní stanování proběhlo v rámci Mezinárodního zimního srazu ČR. Podrobná zpráva je na našich stránkách, ale stručně bych chtěl s odstupem času vzpomenout na skvělou dělnou partu pořadatelů. Přínosem akce byla velká propagace klubu, ale i našeho města a v neposlední řadě měla akce díky česko-německému fondu zajímavý finanční přínos.
Stálicí v našem plánu činnosti je březnové Otevírání studánek u pramenů Křinice. Potěšením je zvyšující se účast – u pramenů se sešlo po hvězdicovitých trasách 160 turistů.
Pohádkový les je další z našich tradičních akcí, která svou kvalitou dokáže přilákat největší návštěvnost nejen na akcích našeho odboru, ale i na všechny akce pořádané v Ústecké oblasti KČT. V roce 2022 to bylo 2 502 startujících. Na akci se podílelo 151 pořadatelů, tedy i mnoho dobrovolníků mimo náš klub.
Druhá zářijová neděle se stala datem pravidelného setkání s polskými přáteli u lípy v Hrádku nad Nisou, kde jsme si připomněli 25. výročí naší spolupráce.
Poslední z tradičních akcí jsou Skalní hrádky Labských pískovců. Je doba, kdy popularita dálkových pochodů je za zenitem. U této akce se sešlo několik negativních faktorů, zejména pokles zájmu turistické veřejnosti o tento druh aktivit, malý zájem o pomoc při pořádání a v neposlední řadě i potíže s průchodností územím NP České Švýcarsko. Všechny skalní hrádky, které byly cílem pochodů, se nachází v dotčeném území. K udržení akce klub přistoupil k úpravám. Dočasně byla přejmenována na Krásnolipské pochody a změnil se charakter tras. Vzhledem k historii pochodu je v zájmu klubu, aby pochody pokračovaly i v budoucnu. Rádi přivítáme zájemce, který by se organizace pochodu ujal.

Činnost brigádnická
Nedílnou součástí klubu je brigádnická činnost. Klub udržuje pod vedením Mikuláše Peterky studánky, vyhlídky, lavičky a podobně. Na údržbě turistické infrastruktury bylo odpracováno 218 hodin. Další nezištné hodiny odpracovali ti, kteří zajišťovali občerstvení na zimním srazu, Pohádkovém lese, ale třeba i na různých setkání v kině. Neskutečné množství 905 hodin odpracoval při zajištění provozu rozhleden Jan Douda. Kromě toho ještě 49 hodin při údržbě rozhledny a kapličky u Vlčí Hory.

Klub KČT a město Krásná Lípa
Bohatá činnost klubu vyžaduje spolupráci s dalšími organizacemi a institucemi. Nejvýznačnějším partnerem je naše město. Všechny významné akce začínají na místní radnici a většina je konána ve spolupráci s městem a organizacemi městem zřízených. Město nám poskytuje technické služby, k akcím vlastní prostory, každoročně nemalé finanční prostředky na činnost klubu a podporu veřejných akcí. Naši zástupci jsou zváni při významných akcích města. Technické služby města nám vytváří zázemí a technickou pomoc při zajištění akcí. Další složkou zřízenou městem jsou dobrovolní hasiči, kteří se podílejí na pořádání našich veřejných akcí. Významně nám nezištně pomáhá základní škola jednak s ubytováním účastníků akcí, ale i jejich stravováním ve školní jídelně. Vše výše uvedeno bude platit vzhledem k náročnosti námi pořádaných akcí i v letošním roce.
Město má ve spolupráci s našim klubem rozpracované dva velmi významné projekty a to novou rozhlednu na Maškově vrchu a turistické muzeum, které počítá s velkorysým zázemím pro naši činnost.

K dalším důležitým organizacím, s kterými spolupracujeme
Jsou to dlouhodobě Lesy ČR Závod Rumburk, firma Eurotopoz, správa OPS České Švýcarsko a ČSOP. Odbor je také členem klubu seniorů Ústeckého kraje, Destinačního fondu OPS České Švýcarsko a Místní akční skupiny Český sever.
Máme blízkou spolupráci s turistickými kluby z Polska, Německa a Slovenska, úzce spolupracujeme s turistickými kluby ze Šluknovského výběžku.

Finance
Tři roky se o naše hospodaření starala paní Alena Starostová, kterou od září vystřídala paní Tereza Maxinová. Paní Starostová si za nelehkou práci zaslouží velké poděkování. Rok 2022 byl úspěšný, tradičně jsme získali dotaci na činnost a podporu veřejných akcí od městského úřadu, jen na Mezinárodní zimní sraz to bylo 70 000 Kč, podpora od města Krásná Lípa 40 000 Kč a z České Podnikatelské pojišťovny na Pohádkový les 10 000 Kč. Lesy ČR nám uhradili brigádnické aktivity. Rekordní byl výnos z rozhleden. V loňském roce jsme byli úspěšní v podaných grantech. V příštích dnech obdržíme potvrzené platby. Z projektu MAS Český sever na podporu spolkové činnosti dostaneme 30 000 Kč. Díky Státnímu zemědělskému intervenčnímu fondu máme kompletně vybavený mnoho let potřebný archiv. Náš podíl byl 20% a od fondu obdržíme 143 256 Kč. Zde musím moc poděkovat za cenné konzultace a rady Ing. Martinu Kučerovi, bez jehož pomoci bychom asi se žádostí neuspěli. Máme potvrzenou platbu z posledního velkého projektu, který byl podán v loňském roce. U Euroregionu Labe na akci Zimního srazu ČR s mezinárodní účastí obdržíme 7 914 Euro částku v přepočtu kolem 197 850 Kč. O úspěšnost projektu se rozhodující měrou zasloužil Jan Douda.
V tomto bodě zprávy jsem uvedl jen významné částky, které nejsou jediné. S celkovým hospodařením vás kdykoli seznámí naše hospodářka paní Tereza Maxinová. Finanční stav naší pokladny nám umožňuje hospodárné čerpání k podpoře akcí a činnosti klubu. Rádi přijmeme smysluplné nápady, které budeme moci finančně podpořit. Mělo by jít především o takové akce, kterých se bude moci zúčastnit vždy co nejvíce členů.

Co se nedaří
Jsou věci, které náš klub potřebuje řešit. Dobíhá nás generační problém, máme málo cvičitelů, ubyli nám značkaři. Potřebujeme podporu členů při pořádání veřejné a brigádnické činnosti, tyto aktivity nás zviditelňuji vůči veřejnosti. Potřebujeme náš klub zatraktivnit. Perspektivou je získání k členství rodiny s dětmi a střední generaci.

Co se podařilo
Především byl naplněn plán činnosti za rok 2022. Formou brigád proběhla údržba naší turistické infrastruktury. Udrželi jsme naše tradiční akce, vysoký kredit má Pohádkový les. Úspěšně jsme zorganizovali zimní sraz. Díky panu Doudovi jsme udrželi provoz rozhleden na Vlčí hoře a Dymníku. Díky panu Osifovi a firmě Euro topoz máme tolik potřebný archiv. Nadstandardní je naše mezinárodní spolupráce. Úspěšní jsme byli v grantových programech.

Vize pro rok 2023
Budeme dále spolupracovat se subjekty, které byly uvedeny výše ve zprávě. Čeká nás běžná údržba zařízení, které klub vybudoval. V letošním roce se budeme muset věnovat i vozíčkářské trase. Klub během let své činnosti zanechává trvalou stopu například vysazením stromů, obnovou turistických stezek, drobných sakrálních staveb, obnovou pomníku obětem I. světové války v Zahradách nebo replikou hraničního sloupu v Severním. V tomto trendu bychom chtěli pokračovat i nadále. Máme darem z muzea v Schirgiswalde slíbený originál hraničního sloupu. Iniciujeme s městem grant na opravu pomníku obětem v 1. světové válce v Kyjově.

Výbor klubu KČT
Letošní rok je volební, rád děkuji starému výboru za dosavadní práci. Novému výboru přeji mnoho kolektivní invence, nápadů a elánu v příští práci pro klub.

Závěr
Závěrem bych chtěl vyjádřit přání, aby nás v dnešní době nic nerozdělovalo, aby nás spojovala společná láska k přírodě a turistice. Chtěl bych poděkovat všem našim partnerům, našemu výboru, našim cvičitelům, značkařům, provozovatelům rozhleden, kronikářce, našim prodejcům a v neposlední řadě všem našim členům, protože společně vytváříme v celé republice respektovaný klub. Každý náš člen nás svou činností reprezentuje. Mne zbývá jen popřát do následujícího roku, aby byli všichni zdrávi a abychom se s velkou aktivitou potkávali nejen přírodě, ale třeba i na společných setkáních.
Václav Hieke


13. – 15. 1. 2023 Nejsevernější zimní stanování pod Vlčí horou
Fotografie:
Jitka Štraubová
Jana Jaklová

Vyznavači přespání v zimní přírodě se sešli po čtyřicáté na tradiční akci Nejsevernější zimní stanování v ČR pod Vlčí horou.
Počasí nemělo zimní charakter, v pátek a v neděli připomínalo deštivý listopad. V sobotu do oběda sluníčko evokovalo pocit předjaří. Jubilejní ročník patřil k nejteplejším. Ani v noci teplota neklesla po 0 °C, nejnižší teplota byla +4 °C. Sněhová pokrývka měla absenci. Ráz počasí byl jednou z příčin komorní účasti. Tábořilo 23 příznivců spaní v přírodě v zimních podmínkách. Na základně ČSOP TILIA, poskytující zázemí akce, se sešla parta tábornických kamarádů. Zajímavostí bylo, že téměř každý byl z jiného města. Pravidelný program byl ochuzen o výlety za brtnickými ledopády, díky teplým dnům zatím nenarostly.
Pořadatelé vzhledem ke stavu cest v NP České Švýcarsko směrovali účastníky na rozhledny Vlčí hora a Dymník a na vyhlídky a studánky ve správě KČT Krásná Lípa. Večery patřily k vzájemné diskuzi a strunným nástrojům. V sobotu přišel účastníky pozdravit senátor Parlamentu ČR Zbyněk Linhart.
O „tábornickou rodinu“ se obětavě starali členové krásnolipského klubu v čele s předsedou Ústecké oblasti. Všem, kteří se nezištně podíleli na občerstvení a organizaci akce, která je naší vizitkou, moc děkuji.

Statistika:
Teplota +4 °C, sníh 0 cm.
Nejmladším účastníkem byl Jaromír Habr, ročník 1983.
Nejstarším účastníkem byl Petr Randus, ročník 1954.
Nejvzdálenějším účastníkem byl Oldřich Vladyka z Hradce Králové, druhým Oldřich Zahradníček Petrov (u Prahy).
Tábořilo 23 stanujících. Průchozích turistů bylo 22.
O táborníky pečovalo 12 pořadatelů.
Na památku každý účastník dostal pamětní list a připínací buton se symbolem táboření.
Václav Hieke


1. 1. 2023 Novoroční výstup na Vlčí horu
Fotografie:
Líba Šaferová
Jitka Štraubová

Milí krásnolipští turisté a další příznivci turistiky, sportu pro každého!
Nový rok jsme zahájili symbolicky 40. organizovaným výstupem na rozhlednu Vlčí hora. U infocentra v Krásné Lípě se sešlo asi 35 turistů, kteří si navzájem popřáli mnoho zdraví, elánu a pohody do nového roku.
Přišla i usměvavá Maruška, toho dne nejstarší členka skupiny, která po celý pochod udávala svižné tempo, až jsme se my mladší (podle kalendáře) často zastyděli, když nám docházel dech.
Na vrchol se, podle statistiky Honzy Doudy, vydalo na 400 turistů. Odměnou jim byl nejen dobrý pocit, že překonali svou pohodlnost a vydali se na novoroční vycházku, ale i přípitek Lužickou bylinnou a další suvenýry.
A jak už to tak bývá, nechyběl ani raut, o který se přičinily některé členky, ani další lahvinky. A tak není divu, že naše bujaré oslavování příchodu nového roku a toho, že jsme opět pospolu, bylo doprovázeno opakovaným sborovým přednesem naší oddílové hymny.
Pochod zorganizoval Mikša, o příchozí na rozhlednu se postaral Honza s Karlem, zúčastinili se i předseda ústeckého svazu KČT Honza Eichler a náš senátor Zbyněk Linhart.
Hurá v novém roce, v roce 2023!
Líba Šaferová