Historie změn:
poslední doplnění 30. 5. 2023 21.30 Noc kostelů pozvánka
Příspěvky a připomínky: j.tomiska@gmail.com
Zde nyní najdete léta dřívější:
2003, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 2020, 2021, 2022 nebo od roku 2011 přímo v "Kalendáři" níže.

"Naše" rozhledny:


Vlčí hora

Dymník

Vápenný vrch (plánovaná)Pro nové čtenáře:
Kalendář: po ťuknutí na akci v kalendáři se Vám otevře menší podokno s dalšími informacemi. Kalendář na rok 2023 v klasické verzi ke stažení ve formátu pdf je zde.
Album fotografií: při zobrazení obrázku z alba můžete na počítači stisknout pravé tlačítko myši a z nabídky vybrat, mezi jiným, zobrazení vekého obrázku na displej nebo jeho uložení na počítač. Na tabletu podobně, jenom podržíte na obrázku prst.


Aktuálně

7. 4. 2023 Pomozte s opravou ohněm poničené rozhledny na Vlčí hoře


Klub českých turistů, odbor Krásná Lípa uspořádal ve spolupráci s firmou Donio veřejnou sbírku, ve které můžete přispět na opravu rozhledny.
Rozhledna na Vlčí Hoře je nejstarší ve Šluknovském výběžku – své 134. narozeniny oslaví 18. května letošního roku. Plánovali jsme jarní brigádu, obnovu laviček a sociálního zařízení. Po požáru je ale všechno jinak. Rozhledna je otevřena každý den od 10 do 18 hodin, ale práce na opravě stále pokračují.
Proto se obracíme na nadšence s turistickým srdcem. Nemusíte třeba nosit do prudkého kopce cihly, jako tomu bylo při stavbě před 134 lety. Stačí přispět do této sbírky na její opravu. Až bude vše hotové, můžete se přijet pokochat její obnovenou krásou, na kterou jste sami přispěli.
Sbírku zajišťuje firma Donio, odkaz na stránky zde. Veškeré vybrané peníze půjdou pouze na opravy a úpravy rozhledny i jejího okolí po požáru.
Přispět je možné i pomocí QR kódu jeho naskenováním ve vaší bankovní aplikaci. Zkontrolujte si po naskenování, prosím, pro jistotu číslo účtu: 2201801014, variabilní symbol: 257369 a nezapomeňte doplnit i částku, kterou chcete přispět.
Děkujeme.


2. 6. 2023 Noc kostelů


Noc kostelů 2023 se blíží... Vstup je volný a pro zájemce, kteří chtějí finančně přispět na opravy
požárem poškozené rozhledny na Vlčí hoře, připravil dobročinné vystoupení se sbírkou mezinárodní
pěvecký sbor POLYHYMNIA. Spolu s účinkujícími se těšíme na vaši návštěvu kostela
Nejsvětější Trojice v Jiřetíně pod Jedlovou.
S přáním příjemné jarní pohody
Martin Louka


10. 6. 2023 Pohádkový les, 37. ročník


Program:
Start: kulturní dům (kino) v Krásné Lípě, trasa 2 km (registrace 8.00–11.30), trasa 7 km (registrace 8.00–10.00).
Cíl: v kulturním domě s ukončením ve 14 hodin.
Startovné 50,-Kč na osobu.
Odměna: diplom, upomínkové předměty, sladkosti, pro děti, s diplomem skákací hrad na náměstí zdarma, výtvarné dílny zdarma.
Vyhodnocení pohádkových stanovišť a pohádkových bytostí: na náměstí v 15.30.
Akce se koná za každého počasí.

Konání akce umožnil podnik Lesy České republiky, s.p.
Pohyb účastníků akce v lese na lesních cestách je na vlastní nebezpečí.
• pohádkové trasy vhodné i pro rodiče s kočárky
• až 20 pohádkových stanovišť a 70 pohádkových bytostí
• stanoviště plná her a překvapení
• drobné občerstvení na trase 7 km
• psi na krátkém vodítku

Navštivte město Krásná Lípa a projděte se pohádkovým lesem. Těšíme se na vás!
Informace: Mikuláš Peterka, vedoucí Pohádkového lesa, e-mail: mikulas.peterka@seznam.cz, mobil: 602 482 239,


1. – 8. 7. 2023 Cyklo Žďárské vrchy, 21. ročník akce zrušena
Vzhledem k malému zájmu i některým objektivním důvodům na straně zájemců, musím tuto akci zrušit. Bohužel nemohu již déle blokovat zamluvené ubytování.
Děkuji všem dosavadním účastníkům minulých 20 ročníků za účast a věřím, že si většina z nich odnesla z cyklotoulek Vysočinou převážně dobré vzpomínky, i když kopečky jsou kopečky. Třeba se ještě někdy vrátí do těch krásných, rozlehlých lesů, tichých zákoutí u rybníků (Černý rybník, Chochol...), dalekých rozhledů (Prosíčka, Lucký vrch, Devět skal, Čtyři palice, Dráteníčky...), ale i vzpomenou na posezení v hospůdkách, zejména U Janečků v Kadově.
Čas se zastavit nedá, ale když to nepůjde už na kole, tak máme přeci nohy.
Ať se vám všem daří.
Honza


Již proběhlo
20. 5. 2023 Severní stopa, 45. ročník
Fotografie:
Jaroslav Leksa
a další

V sobotu 20. května 2022 uspořádal Klub českých turistů Dolní Poustevna ve spolupráci s Městem Dolní Poustevna 45. ročník turistického pochodu SEVERNÍ STOPOU.
Letošní 45. ročník pochodu nám připomenul další významná výročí:
  40. výročí založení odboru turistiky v Dolní Poustevně (13. 4. 1983)
105. výročí povýšení Dolní Poustevny na město (4. 6. 1918)
135. výročí založení Klubu českých turistů (11. 6. 1888)

V týdnu před STOPOU bylo hezké, letní počasí. V sobotu ráno bylo polojasno, odpoledne slunečno a teploty až k 20 st. Pro turistiku se počasí velmi vydařilo. Zájem o tento pochod byl opět velký, což se ukázalo na celkovém počtu – 1 807 účastníků.
Start pochodu byl v Dolní Poustevně v areálu turistické základny za hřištěm. Turisté si mohli vybrat pěší trasy od 3 km do 21 km (celkem 6 tras). Cyklisté absolvovali trasy 8 km a 27 km.
Při prezentaci účastníků letošní STOPY velmi pomohla počítačová ONLINE registrace. Celkem se tak přihlásilo 335 turistů.
Turistickou atrakcí letošní STOPY byl Solný sloup v Německu na vrchu Gerstenberg. Účastníci navštívili kapličku na Markétě a kostel v Lobendavě. Kostel byl ozvučen hrou na varhany. Občerstvení na trase bylo možné na čerpací stanici v Horní Poustevně a v restauraci v Lobendavě.
Na kontrolách obdrželi turisté zajímavá razítka – barevné kontrolní etikety. Na krátkých trasách byly pro děti již tradičně připraveny soutěže o bonbóny. Zvláštní odměnu získaly malé děti, které plnily podmínky akce „Toulavý kočárek“. Účastníci s kočárky absolvovali krátké trasy 3 km, 5 km a 7 km.
V cíli pochodu na ČTVERCI bylo opět velmi rušno. Turisté přicházeli, hrála kapela a hlavně bylo spoustu času se potkávat se sousedy, kamarády a turisty. Všichni turisté obdrželi barevný pamětní list a keramický suvenýr. Zvláštní odměnu obdrželi 3 nejmladší a 3 nejstarší účastníci.
K občerstvení byly připraveny párky z udírny, závitky, pivo, limo a sladkosti. Letos se nepodařilo zajistit jídlo u druhého výčepu piva. Párky z udírny pak nestačily pro občerstvení všech účastníků pochodu. Pořadatelé se všem omlouvají.
Hudební produkci zajistila trempská kapela Náplava z Janova. Hudba hrála na opraveném parketu. Účastníci si mohli zakoupit turistické suvenýry a výrobky z keramické dílny. Děti i dospělí si mohli vyzkoušet střelbu – paintball.

S T A T I S T I K A
Letošní STOPY se zúčastnilo 1 807 účastníků a 100 pořadatelů, tedy 1 907 celkem.
Letošní ročník byl 3. nejúspěšnější v historii pochodu.
Nevyšší účast byla v roce 2006 na 30. ročníku – 1 917 účastníků.
Nejúspěšnější trasy letošní STOPY:
10 km     477 účastníků
  7 km     403 účastníků
Z celkového počtu 1 807 účastníků bylo 132 turistů z Německa. Cyklistů jelo celkem 47. Dětí se zúčastnilo 449. Kočárků bylo asi 25. O zdárný průběh pochodu se staralo 100 pořadatelů (25 dětí na kontrolách a hrách, 75 dospělých na startu, na trasách a v cíli).

Nejmladší účastníci:
1. Pavel Rožánek10 dnů5 km Dolní Poustevna
2. Jitka Vítková23 dnů7 km Horní Podluží
3. Ondřej Blahut37 dnů5 km Mikulášovice
Nejstarší účastníci:
1. Käthe Häntzschel102 let3 km Sebnitz (absolutní rekord)
2. Renate Hunger88 let10 km Sebnitz
3. Lothar Ratai88 let7 km Feldberger Seenlandschaft

Pochvalu za dobře zorganizovanou a zabezpečenou akci si zaslouží všichni pořadatelé, kteří letošní Severní stopu zajišťovali. Pomohli i turisté z KČT Rumburk, Šluknov a Česká Kamenice. Poděkování patří Městskému úřadu v Dolní Poustevně, základní škole a všem sponzorům.
Informace a fotky z letošního a minulých ročníků SEVERNÍ STOPY naleznete na www.severnistopou.cz.
Termín příštího ročníku Stopy je 18. 05. 2024.

Ing. Jaroslav Leksa, předseda KČT Dolní Poustevna


20. 5. 2023 Výlet do srdce Českého středohoří
Fotografie:
Ilona Řechtáčková
Líba Šaferová

V počtu jedenácti účastníků jsme se v 7.30 nalodili do minibusu a vydali se vstříct natěšeni na avizované zážitky. S organizátory byl sraz na náměstí v Lovosicích, přivítal nás p. Kučera a obeznámil se změnami v plánu. Z exkurze dolu v Podsedicích sešlo z důvodu nemoci průvodce, takže jsme nevykutali ani nic milimetrového, vydali jsme se tedy k dalšímu bodu programu Muzeu českého granátu v Třebenicích. Cestou jsme se stavili na nádraží Čížkovice, kde nám pan Kučera podal informace o historii, záchraně a současném provozu tzv. Švestkové dráhy, pokračovali jsme na místo, kde byly výhledy na jednotlivé významné hory, kopce a hrady a jiné jejich zříceniny. V muzeu jsme se seznámili nejen s historií českého granátu, ale i celé oblasti, v kostele jsou i nádherná vitrážová okna a překrásné varhany. K mání byly kromě jiného i v nepřeberném množství šperky všeho druhu a došlo i na nejeden významný nákup.
Rezervace oběda v Lovosicích byla zrušena, tak jsme poobědvali v Radniční restauraci v Třebenicích, kde byla taková „past na Popelku“ – Guláš s bramboráčky, kdo by tomu odolal, takže bylo dost zájemců, ale ta kravička byla opravdu hodně stará a postěžování u placení skončilo (pro příště) doporučením, že se to mělo vrátit. No nevím, jestli byla v záloze mladší kravička.
Náhradní program za dolování byla návštěva cementárny Holcim v Čížkovicích, kde probíhal den otevřených dveří a měli jsme tam domluvenou exkurzi. Pan Kučera junior nás provedl, vyvezl nás výtahem do výšky více než 80 metrů výměníkové věže, odkud byly neskutečné výhledy po okolí, následovala návštěva velína, z množství monitorů a informací šla hlava kolem. Na řadě byla prohlídka druhé skupiny, tak jsme to s kávičkou a s muzikou chtěli prožít ve veřejném prostoru, ale za chvíli bylo všeho dost a vedro, a pomalu se odhadem chýlilo k návratu další skupiny, tak jsme se přesunuli k autobusu, čekání bylo ještě dlouhé, jak jsme se dozvěděli, došlo k poruše výtahu, tak se čas prohlídky notně protáhl.
Vzhledem k tomu, že Opárenské údolí jsme všichni znali, rozhodli jsme se pro výhled na Portu Bohemicu z terasy restaurace U Svaté Barbory v Dubici, kde je vidět vinoucí se a meandrující Labe s krásnou okolní přírodou, což je pro nás suchozemce vždy pěkný zážitek.
Do sklípku vinařství Svatého Tomáše v Malých Žernosekách jsme dorazili s výrazným zpožděním, ale i přesto se nám pan Vybíral věnoval naprosto profesionálně. Na stolech bylo připravené sklo, karafa s vodou, miska s nakrájeným sýrem a košíček s chlebem. Nejdříve jsme byli seznámeni s historií a počátky pěstování vína v této oblasti i jak se k tomu rodina dostala. Ochutnali jsme osm druhů vín, o každém jsme se dozvěděli spoustu informací fundovaným i vtipným výkladem. Nebyla opomenuta ani zmínka o důležitosti podloží půdy a polohy pěstování jednotlivých odrůd, čímž jsou ovlivněny výsledné vlastnosti nabízených vín.
Cesta domů proběhla naprosto v pořádku, pan řidič byl velice milý a ochotný a i přes nečekané změny se výlet velmi vydařil a líbil se nám. Teď mne napadá, kdybych si jednu lahvinku koupila domů, tak by mi třeba psaní šlo líp z hlavy i od ruky. Ilona Řechtáčková


18. 5. 2023 Návštěva senátu
Fotografie:
Standa Leš
Líba Šaferová

Ve čtvrtek v 8 hodin nastupujeme do luxusního šedého Mercedesu a vyrážíme směr matička Praha. Vedení zájezdu se ujala elita města, pan starosta a paní místostarostka. Tato dvojice nám po cestě předala milou, ale velice důležitou pozornost. Každý účastník zájezdu obdržel dva lístečky s jejich telefony pro případ, že by se někdo ztratil. Velice sympatické a prozíravé.
Jedeme směr Mělník, plno semaforů, různých objížděk a kolon. Náš pan řidič si zaslouží jen slova uznání, obdivu a díků. No prostě jeli jsme to přes 3 hodiny, ale náš bus nás vyvezl až nahoru na Pražský hrad, takže jsme trochu času ušetřili. Naše první kroky vedou ke katedrále sv. Víta. Je otevřeno a fronta se nekoná, tak vstupujeme. Tento trojlodní chrám svou mohutností a krásou doslova bere dech. Je tady sice zákaz focení, ale nikdo ho nedodržuje, takže i já dělám, že neumím česky a fotím. Chvíli se kochám a užíváme si atmosféry, ale po 15 minutách vítězí klaustrofobie z těch davů a lesu rukou s mobily a foťáky a hledám východ. Jdeme obdivovat hradní nádvoří, tuším, že byla tři. Když procházíme hlavní hradní bránou kolem hradní stráže, jeden účastník zájezdu se vydal středem. Hradní stráž jako zázrakem ožila a reagovala úderem kovové pažby pušky do dřevěné podlahy stanoviště. To byla taková pecka, až jsme všichni kolem leknutím pěkně nadskočili. Musí se chodit bočními vchody, ne středem. Procházíme jednotlivá hradní nádvoří, v "íčku" kupujeme vizitky a to už se blíží dvanáctá, čas střídání hradní stráže. To si nemohu nechat ujít, ještě jsem to nikdy neviděl, riskuji, že budu neoblíben (sraz byl určen na 12 . hodinu), ale risk je zisk. A opravdu to stálo za to.
Z hradu sestupujeme nekonečnými schody do Sněmovní ulice a kolem poslanecké sněmovny přicházíme k průčelí Valdštejnského paláce, kde má sídlo Senát. Na půdě senátu se nás ujímá senátor pan Linhart. Probíhá nezbytné focení, procházka Valdštejnskou zahradou, v jejíž boční části jsem objevil monumentální "krápníkovou stěnu" z umělých krápníků. Na závěr kávička a zákusek – úžasné.
Následuje odchod do senátní jídelny, kde je podáván oběd, všem samozřejmě chutnalo. Po obědě následovala komentovaná prohlídka prostor Valdštejnského paláce, paní průvodkyně byla fajn, žádný suchar.
Po ukončení hodinové prohlídky odcházíme na seřadiště zájezdových autobusů a hodinku čekáme, až se ten náš vymotá ze zácpy. Čekání si krátíme vyprávěním zážitků z cest, z nemocnic a z kuchyní. Autobus přijel v pohodě, nastupujeme, kupodivu nikdo nebrblá a jedeme domů, Nikdo se neztratil ani nezranil a plni zážitků se vracíme spokojeni domů. Praha je sice krásná, ale jen po určitou dobu, ale Krásná Lípa je krásná pořád.
Standa Leš


13. 5. 2023 Výstava ke 135 letům KČT
Fotografie:
Roman Smita

Vernisáží turistické výstavy konané 13. 5., která datem symbolicky připomněla 135. výročí vzniku KČT, se Klub českých turistů, odbor Krásná Lípa, v rámci Ústecké oblasti připojil k oslavě turisticky významného výročí.
Sobotní program měl dvě části: zahájení výstavy a doprovodný kulturní program.
Slunečné dopoledne zahájila fanfára, která přivítala všechny přítomné návštěvníky.
Moderátor programu, předseda Ústecké oblasti KČT PaeDr. Jan Eichler, přivítal účastníky setkání a účinkující doprovodného programu. Vyzdvihl význam výstavy, kterou tím i oficiálně zahájil. Jan Kolář, starosta města, v emotivním příspěvku vyzdvihl spolupráci města s klubem a připomněl společné akce uskutečněné i připravované. Poděkoval zaměstnancům města a technickým službám města za významný podíl na celé akci.
Milým hostem byla předsedkyně Republikové rady senioru Ing. Lenka Desatová, která Krásnou Lípu opakovaně navštěvuje. Kromě zdravice ocenila práci a činnost krásnolipského klubu.
Následoval kulturní program, který zahájil folklorní soubor Dykyta s vlastní kapelou. Perfektně provedené taneční vystoupení se divákům velmi líbilo, zvlášť zaujaly malé tanečnice. Soubor Dykyta odměnu za vystoupení věnoval na obnovu rozhledny na Vlčí hoře.
Následovala Lužickosrbská dechová kapela ze SRN Chróšćanscy muzikanća Crostwitzer Blasmusikanten se svojí zpěvačkou Helenkou. V repertoáru měli mimo jiné skladby Vejvody, Vacka i Kmocha. Krásnolipským náměstím se nesly melodie známých písniček jako Čtyři páry bílých koní, Muziky muziky, Pod jednou střechou nebo Kolíne, Kolíne, Škoda lásky atd. Hudbu, která se moc líbila, posluchači ocenili potleskem.
Občerstvení zajišťoval stánek pana Navary. Akce byla ukončena ve 13,30 hodin.
Poděkování za realizaci zaslouží Město Krásná Lípa, zaměstnanci MÚ a Technické služby, Roman Smita, Karel Hanousek. Výrobu panelu zajistil Tisk Krásná Lípa.
Akci finančně podpořil Ústecký kraj a Spolchemie Ústí nad Labem.
Václav Hieke


11. 5. 2023 25. výročí klubu PTSM Lubań
Fotografie:
Bogdan Stempkowski
Zpráva ke stříbrnému jubileu klubu:

              


30. 4. 2023 S Jiřím Rakem za skalními hrady Saského Švýcarska
Fotografie:
Jiří Rak

Túra v Saském Švýcarsku, první společná po požáru a kůrovci.
Trasa:
Neumannmühle – skalní hrad Winterstein – cesta Königsweg – Malý Winterberg, výhled – stěna Wenzelwand, výhled – Heilige Stiege – Schmilka, přívoz a vlak přes Sebnitz zpět 14 km
O.p.s. České Švýcarsko a KČT Krásná Lípa uspořádaly oblíbenou túru do skal kolem Křinice a Schmilky, vedl ostřílený pes Jiří Rak.
Celkem 34 osob, převážně mimo členy KČT (ti byli na akci v Jizerkách, ale řada dalších nebyla nikde).
Zúčastnily se známé firmy jako Maruška Píšová, Lída Hanzlíková, Andrea Kadlecová, Hanička Raková, rodina Dobrých v počtu 9 osob, Maruška Wächterová apod. Chování až na výjimky (Andrea Kadlecová) vzorné.

1. Vlakem Dráhy NP do Bad Schandau.
2. Průvodčí chtěl Raka vyhodit z kupé, že je to 1. třída, ale Rak mu odvětil, že to není 1. třída a měl pravdu.
3. Potom narvaným autobusem podél Křinice do Neumannmühle. Cca 120 lidí, v tom nás 34 osob. Řidič nás pustil středními dveřmi a jízdenky nekontroloval. Takže super operativní.
4. Ve slunečném dni jsme prošli nádhernými stezkami – všechny stezky a cesty jsou po požáru a kůrovci v SŠ opět přístupné!
5. Vystoupali jsme po žebříku i na nejkrásnější skalní hrad ČSŠ Winterstein neboli Zadní Loupežnický hrad.
6. Další výhledy na M. Winterbegu a Václavské stěně. Místa, kde neproudí davy turistů.
7. Večer ve Schmilce občerstvení v klasickém kiosku – starý pan Gernot Pietz nedávno zemřel, prodává tam až do setmění jeho syn. Večer návrat zpět – přívoz a vlak do Rumburka.

Počasí i pěkná trasa se podílely na velké spokojenosti účastníků.
Jiří Rak


28. – 30. 4. 2023 Jizerky 2023
Fotografie:
Lenka Peterková
Jaromír Petružálek
Jan Tomiška
Míla Wisinová

Pátek
Odjíždíme v 8 hodin z náměstí v Krásné Lípě. Počasí přeje a my jsme natěšeni na víkend v horách. Jedeme v plném obsazení chaty – 15 nocležníků a dva psi. První naše zastávka byla kousek za hranicemi v Německu – Forstenberg. Skály Bílý kámen a vedle Černý kámen stály za návštěvu. Pokračovali jsme dále do pěkně upraveného sportovního areálu skokanského můstku a zimních sportů. Středisko patří klubu ze Spitzkunnersdorfu. Dále auty přejezd do Žitavy k dobře známým květinovým hodinám. V polské Bogatynii návštěva kostela Neposkvněného početí Panny Marie. Poté již přejezd k nám, konkrétně do Frýdlantu. Místní rozhledna je jedna z nejhezčích a okolí je upravené, ale ještě měli zavřeno. Cukrárna Vločka zavírací den rozhodně neměla, tak jsme neodolali a zavítali.
Po sladkém pokušení se jedeme ubytovat do Bílého Potoka. Chalupa je celá naše a pan majitel i správce nám vyjdou vstříc, na cokoliv pomyslíme. Dokonce v sobotu nám dávají k dispozici ještě druhou chatu. Po krátkém vybalení využíváme pěkného počasí k návštěvě nedalekého vodopádu na Černém potoce.
Večeře proběhla v penzionu Krakonoš s Mirkem a Soňou Kozákovými. Večer posezení u nás při vínečku a pivu.

Sobota Jak už to v horách bývá, sobotní počasí se změnilo a místo slunka nás vítal déšť. Mírný, ale postupně sílil a zase slábl. Takto vlastně celý den. Vyjeli jsme místní autobusovou linkou na Smědavu. Okoukli novou chatu a pokračovali na Paulovu paseku.
Tam jsme se rozdělili na dvě skupiny. Tu, která se vydala na kratší trasu, vedl Mirek Kozák. Šla na Polední kameny (1007 m n.m.), Frýdlantské cimbuří a po zelené tur. značce zpět do Bílého Potoka. Druhá skupina s Honzou šla Na Knajpu, k Čihadlům, Sněžné věžičky (1063 m n.m), Černou horu (1085 m n.m.), po povalových chodnících až k altánu u Holubníku - sedlo. Lilo jako z konve, takže původní plán jít přes Holubník a Ptačí kupy jsme zrušili a pokračovali jsme kolem pomníčku Bílá smrt Kristiánovým chodníkem až na Žďárek. Poté k vodopádu Velký Štolpich a na Ořešník (800 m n.m.). Tam se počasí troch smilovalo a odvážní po výstupu ke kříži přeci jen něco z výhledů viděli. Sestup do Hejnic a pak již do Bílého Potoka.
První skupina přišla chvilku před námi, a i když absolvovali trasu kratší, na výšlap byla náročnější. Všichni se těšili na teplou sprchu, teplé kafe a partičku žolíků, kdy se i 15 lidí vešlo do jednoho pokoje.
Večeře proběhla v Dělnickém domě a posezení zase u nás.

Neděle
Počasí slunečné. Ještě před odjezdem navštěvujeme místní Jizerskohorské technické muzeum s velmi ochotnou paní průvodkyní. Dovídáme se o historii i budoucnosti a prohlížíme si vystavené exponáty. Chlapi jsou asi ve svém světě různé techniky, ale výstava šicích strojů potěší nás baby. Odjezd do Frýdlantu na prohlídku města, které má architekturou krásné náměstí. Návštěva frýdlantského betlému a oběd v místní restauraci.
Další zastavení bylo u přehrady Fojtka, postavené v letech 1904-1906. Hráz je 11 metrů vysoká a 146 metrů dlouhá. Dále na nás čekaly Sloní kameny u Jitravy. Jedná se o pískovcové asi 20 metrové skály, z nichž některé připomínají právě sloní hlavy s choboty. Zlatá tečka na závěr – zmrzlina ve Lvové. Ti nejvěrnější ještě zavítali v Kundraticích do Křišťálového chrámu Jiřího Pačínka.

Poděkování Honzovi za skvělé výlety a místa, která jsme mohli vidět. A všem ostatním, že jste jeli a bylo to fajn.
Jitka Štraubová5. 4. 2023 Rozhledna Vlčí hora zachráněna
Při požáru
Fotografie SDH

Po požáru
Lída Hanzlíková

Příkladná spolupráce vedení města Krásné Lípy s místními organizacemi
Štěstí v neštěstí

V úterý 4. 4. v nočních a brzkých ranních hodinách jsme se dozvěděli velmi smutnou zprávu, že nám všem hoří rozhledna Vlčí hora. Rozhledna je majetkem města a místní turistický odbor ji má dlouhodobě v pronájmu.
Díky velmi rychlému požárnímu zásahu několika hasičských sborů ve velmi těžkém, nepřístupném a kamenitém terénu pro hasičskou techniku, shořela soukromá chata, kde požár vznikl, a naše sousední rozhledna Vlčí hora dostala jen velmi těžkou ránu, předběžně odhadnutá škoda 2 miliony korun.
Po úplném uhašení požáru v ranních hodinách se projevila neskutečná a blesková spolupráce krásnolipských organizací, aby mohla být rozhledna v co nejkratší době alespoň provizorně otevřena veřejnosti. Tužba starosty města Jana Koláře zkusit ji otevřít již na Velikonoce se pro každého, kdo poškození rozhledny viděl z fotografií nebo přímo na místě zdála neskutečnou a velkou utopií.
Velikou pomoc poskytl místní dobrovolný sbor hasičů a technické služby města. Ve středu byla žárem poničená okna zasklena, částečně bylo opraveno i několik ohořelých schodů apod. Ve čtvrtek dopoledne přijel správce rozhledny vysušit a očistit kancelářské věci a doklady, které jinak zůstaly bez poškození. Odpoledne v 16 hodin přijely velmi ochotně po své pracovní době na rozhlednu na provizorní úklid naše členky klubu a do večera byl hrubý úklid proveden. Příkladnou spolupráci těchto organizací je rozhledna již zase znovu otevřená, a to pouze za neskutečné dva dny (!),
již od čtvrtka 6. dubna s celou otevírací letní dobou, tedy od 10 do 18 hodin denně nonstop.
Hlavní práce na opravě rozhledny ale budou teprve po Velikonocích začínat. Město Krásná Lípa čeká rok velmi náročných prací na rekonstrukci rozhledny. Kladně k tomu přistoupí také náš turistický klub. Rozhlednu klub na konci 20. století zachránil před zničením, teď městu samozřejmě pomůže i s obnovou po požáru.
V roce 2024 bude mít rozhledna 135. výročí od postavení. Je nejstarší rozhlednou ve Šluknovském výběžku. Plně věřím, že k této oslavě bude rozhledna ještě krásnější, než jaká byla před požárem. Tyto dva dny nouzových oprav a výtečné spolupráce organizací jsou toho důkazem.
Mikuláš Peterka

25. 3. 2023 Otvírání pramenů Křinice
Fotografie:
Christina Behrendt
Mikuláš Peterka
Jaromír Petružálek
Jan Tomiška
Pamětní list

Krásnolipští turisté zahájili v sobotu 25. března turistickou sezónu 31. ročníkem otevírání pramenů Křinice – Tří studánek. Akci pořádal KČT odbor turistiky Krásná Lípa. Předpověď počasí nebyla vůbec příznivá. Skoro celý pátek nevlídno a déšť, v sobotu ráno nad vrcholy Lužických hor červánky, vycházelo překvapivě sluníčko a bylo polojasno. Příjemné, neskutečné, v 6 hodin milé vstávání.
Ale dlouho té radosti nebylo. Po deváté hodině se zatahovala obloha a při zahájení akce na náměstí v 10. hodin začalo pršet! K velmi příjemnému překvapení se na náměstí i přes nepřízeň počasí sešlo 56 osob v pláštěnkách, s deštníky, známé i neznámé tváře i rodiče s kočárky a malými dětmi včetně domácích mazlíčků.
Provedl jsem rychlé přivítání a vydali jsme se v dešti na čtyř kilometrový výlet.
Stále pršelo, později hodně silně asi 30 minut lilo. Naše členka klubu Lída Hanzlíková jela autem napřed, aby pro mokré a prokřehlé byl již připraven oheň na ohřátí a opečení buřtů. Přišlo to velmi vhod! I u pramenů pršelo a ti, kteří k pramenům přišli z jiných míst již dříve, už měli opečené buřtíky, nečekali ani na zahájení a symbolické otevření studánek historickým klíčem. Sešlo se k velkému překvapení v tomto nevlídném počasí 105 účastníků, kteří obrželi na deštivou památku nový účastnický list.
Po rychlém oficiálním zahájení a tradičním otevřením pramenů Křinice za recitace básně „Znám křišťálovou studánku“ harmonikář Mirek Novotný hrál k poslechu a zpívání účastníků v altánu. Díky harmonice velmi dobrá nálada.
A ejhle, v poledne přestalo pršet. Hrálo a zpívalo se pro zbývající „otrlé“ poblíž ohně při zahřívání ořechovkou a slívkou. Prokřehlost a vlhkost už tolik nevadila. Harmonika a zpívání party byly velkou třešničkou na „promoklém dortu“. Chmury z deště Mirek výborně vynahradil. „Skalní“ chtěli ještě zůstat déle a zpívat, ale Mirka jsme museli dle domluvy už odvézt domů, aby se dal do „gala“. Jel ještě odpoledne hrát na další oslavu.
Můj velký kamarád Jaromír, kterého jsou studánky, včetně přípravných brigád, srdeční záležitostí, to před ukončením setkání vystihl velmi dobře: HEZKÝ ZÁVĚR. Tím řekl všechno.
Smutné na tom je pouze to, že před rokem studánky obklopující krásný velký smrkový porost, sežral lýkožrout smrkový a kolem studánek vznikla otevřená a velká lesní holina, pro některé z loňska šokující vzhled.
Zda-li mne paměť nešálí, tak to byl nejdeštivější ročník otevírání studánek. Klobouk dolů a velké poděkování pro všechny, kteří se na deštivou akci vydali, zúčastnili a vydrželi. Kamarádi, známí i neznámí přijeli hodně zdaleka – až Českomoravské vysočiny, z Prahy, České Lípy, Litoměric, Libochovan i Děčína.
Z okolí byla tradiční velká účast děvčat z Vansdorfu, překvapivá až nečekaná velká účast 21 turistů z Rumburského odboru, také se nezahanbili tradiční přátelé turistiky a přírody z Jiřetína, Podluží a Chřibské. Dokonce přijela k velkému překvapení i Helena Landová ze Šluknova s plným kbelíkem topinambur na rozdání. Někteří ani tuto dobrou okopaninu k jídlu ještě neznali.
Smutné ale je již tradičně malá účast Krásnolipských, jak členů, tak veřejnosti. Na naše klubové akce chodí málo místních, což mne osobně hodně mrzí. Přišli hlavně ti „skalní“ a někteří ještě nebyli ani pořádně fit z nachlazení.
U pramenů jsme letos také pobyli nejkratší dobu za všechny ročníky, ale nebylo divu. Ve 12.30 jsme uhasili ohniště, poklidili klacky na opečení a okolí a odjeli do kavárny Nostalgie v Krásné Lípě na zakončení a hlavně posezení při družebním čaji s dortíkem s našimi kamarády z Neustadtu. Ti byli také hezky prokřehlí a promočení a ze studánek do kavárny odjeli již dříve.
Kdo vydržel, tak závěr v kavárně vše vynahradil. Příjemný interiér s obsluhou a hlavně ke spokojenosti našich přátel. Ty „domácí“ nejskalnější jsem ještě pozval na posezení ke mně domů.
Říká se: “Vše špatné pro něco dobré“! Věřím, že příští 32. ročník již z důvodu počasí horší nebude.
Chci poděkovat všem našim zúčastněným členům a hlavně brigádníkům, kteří ve čtvrtek odpoledne okolí studánek po kůrovcové kalamitě vzorně uklidili a připravili. Je to krásné místo v lesním prostředí na tradiční zahájení naší turistické sezóny. Chci také poděkovat všem pořadatelům, kteří Jitce Štraubové a mně s organizací akce pomohli.
Mikuláš Peterka

U pramenů se i zpívalo. Pozor, videa mají 120 MB a 557 MB!
23. 3. 2023 Brigáda u pramenů Křinice
Fotografie:
Lída Hanzlíková
Standa Leš
Jaromír Petružálek
Líba Šaferová

Sešlo se nás na náměstí v Krásné Lípě sedm, u studánek čekal ještě Jaromír. Dlouho jsme ho neviděli, tak to bylo milé překvapení.
Vzhledem k těžbě vypadá tak krásné místo, jako jsou Prameny Křinice, hodně smutně a nezvykle hole. Upravili jsme okolí, vyčistili studánky, vymetli altán, připravili klacky na buřty, ohniště, vyčistili koryta u studánek. Vše bylo poměrně brzy hotovo, a tak zbyl čas na jarní opečený buřt, čaj, kávu a buchtu od Libušky.
Moc Vám všem děkuju, že jste přišli, jste úžasní a bylo to moc fajn setkání.
Jitka Štraubová


18. 3. 2023 První předjarní výlet
Fotografie:
Lucie Churáčková
Standa Leš
Líba Šaferová

Je sobota 18. března 2023 ráno, sluníčko už pomalu leze a na autobusové zastávce v Krásné Lípě náměstí se ve větru choulí prvních 6 nadšenců. Dnešní výlet jsme nazvali "Vycházka předjarním Jetřichovickem", autobus zvaný "parkový" č. 434 vyjíždí s námi šesti na palubě směrem k našemu cíli. V Krásném Buku přistupuje Igor a jak jinak než v kraťasech (někteří z něj máme husí kůži), ve Chřibské přistupuje Libuška s vnučkou Barunkou, takže už je nás 9. V Jetřichovicích čeká Jana s Tarou a u kostela čekáme na Jitky Štraubovy, které zůstaly v zácpě u Jánské (jarní burza). Tu chvíli, než přijely, jsme si zkrátili prohlídkou místního hřbitova. Nádhera! To krátké zdržení stálo za to!
Když už jsme všichni po kupě, Jitka nás uvítala a několika slovy uvedla, co nás dneska čeká a vyrážíme. Je nás slušná sešlost: 12 lidí a dvě fenky. Složení skupiny normální – ženy v převaze, věkový průměr nadprůměrný 65+, takže na nás DÚK moc netrhla. Jitka nasadila tempo přiměřené pro starší dorost, takže v pohodě vyšlapujeme Pfeiferovým lesíkem, provázeni malovanými šipkami a dobovými obrázky ke kapli Kny, krátká zastávka a pokračujeme po schodech směrem k nebi. Zvedneš hlavu, vidíš nebe, podíváš se níž vidíš schody do nekonečna. Konce vidět není, jenom skály a schody. Sice skály krásných malebných tvarů, ale s jazykem na bundě a s tepem na pokraji infarktu se alespoň já moc nekochám. Na samém vrcholu stoupání Igorek s úsměvem prohlásil, že jsme právě absolvovali procházku jedním z nejkrásnějších skalních kaňonů Jetřichovicka. Budiž, ale jak pro koho. Je rozdíl, když leze na kopec 70 kg a za ním funí 100 kg...
Po výstupu následuje blahodárný sestup k Pohovce, tam je krátká pauza na občerstvení a skupinové focení. Igor se s námi loučí a pokračuje pěšky do Krásné Lípy. Nikdo se k němu nepřipojil, přece jenom je to ještě 14 km. My ostatní pokračujeme na skalní vyhlídku Treppenstein. Zase kopec, ale jaký. Naštěstí byl výstup jištěn horolezeckými lany, takže tu byla možnost využít i jiné svaly než jenom nohy. Poněkud krkolomný výstup ovšem vynahradila kouzelná vyhlídka po okolních skalách. Funíme, fotíme a fičíme dolů po lanech (to není sestup, to je slanění) a dole se už těšíme do cíle dnešního dne – restaurace Pražák. Těšíme se na pivínko a něco dobrého pod zub a tak tempo roste spolu s blížící se střechou již zmíněné budovy. Konečně Pražák – teploučko, cvikovská polotmavá 13 ,gulášovka atd. Skutečně důstojný závěr dnešního putování dlouhého 9 km.
Ahoj příště! Standa


11. 3. 2023 Výlet k MDŽ
Fotografie:
Standa Leš
Jitka Štraubová
Ilona Řechtáčková

Letošní MDŽ bylo vymyšleno tak trochu narychlo, ale povedlo se. Jak ráda říkala Jitka Peterková – každý výlet musí končit v hospodě. Tak se to dnes otočilo, začínali jsme hospodou.
Výlet k MDŽ si vzal pod svá křídla Mikša. Chřibská a Kyjov padly, Jiřetín vyšel. Byla to dobrá volba.
Ráno se sice čerti ženili a počasí bylo hodně zimní, ale autobus nás z Krásné Lípy odvezl do Jiřetína pod Jedlovou, kde na nás čekala Libuška, která zajistila i stůl v AVe restaurantu. Mile nás překvapila Jitka z Litoměřic, že i v tomto počasí přijela za námi. Poprvé měly ženy k MDŽ jídlo zdarma – platil klub. Jídlo bylo opravdu moc dobré, pochutnali jsme si. Pivo, káva super. Personál ochotný a milý.
Po dobrém obědě se někteří vrátili domů autobusem, zbytek pochodoval po vozičkářské trase do Krásné Lípy (žlutá turistická). Počasí se umoudřilo a i sluníčko chvilku juklo. Šlapalo se krásně. Bylo to moc fajn. Libuška šla kus cesty s námi, pak se vrátila. Den se povedl a bylo hezké vás zase vidět.
Jitka Štraubová


12. 2. 2023 Výlet k ledopádům
Fotografie:
Lenka Peterková
11. 2. 2023 Procházka k Bratrským oltářům
Fotografie:
Líba Šaferová

V komorním složení ( Jitka, dvě Lenky a Líba ) jsme se sešly na procházce kolem České Kamenice. Nejprve jsme se prošly po Mírovém náměstí, kde jsme obdivovaly historické domy. Zastavujeme se na několik minut u poutní kaple Narození Panny Marie, státní kulturní památky, poté se vydáváme na cestu k Bratrským oltářům s křížovou cestou. Míjíme obnovenou turistickou atrakci Mlýnky – Brand. Park miniatur tvoří kopie budov z České Kamenice rozmístěných v okolí potůčku s mlýnky. Cestu nám překřížila skupina divočáků. Než jsme je stačily spočítat, vyplašila je Jessi, naše ochránkyně. Jitku stálo hodně úsilí, aby ji přivolala zpět. Kdoví jak by to dopadlo.
Dále pokračujeme ve výstupu k Jehle, na jejímž úpatí se nachází skalní kaplička Nejsvětější Trojice, kde Jitka zapaluje svíčku. Skalní útvar Žába míjíme obloukem, ale na Ponorku jsme vystoupaly. Bohužel výhledy v mlze.
Pokračujeme po úpatí Jehly k Bratrským oltářům a už nás vítají sochy Antonína Paduánského a Jana Nepomuckého. Líbí se nám toto poutní místo, krásně zrestaurované, a po fotografickém zdokumentování se vracíme zpět. Jitka s Lenkou pokořily Jehlu, já s druhou Lenkou volíme bezpečnější cestu po úpatí.
Naše krásná vycházce končí kde? No přece v cukrárně!
Jitko, děkujeme a zase někdy příště.
Líba Šaferová


28. 1. 2023 Výroční členská schůze

Podziękowanie.
W imieniu zarządu i członków Oddziału Łużyckiego PTSM LUBAŃ pragnę podziękować wszystkim przyjaciołom za wspólnie spędzony czas 28.01.2023 r. podczas dorocznego zebrania członków KČT Krásná Lípa. Henryk Sławiński

Fotografie:
Roman Smita
Bogdan Stemkowski
Jan Tomiška

Výroční zpráva za rok 2022, Krásná Lípa, 28. 1. 2023

Vážené dámy, vážení páni, milí hosté,
dovolte, abych Vás seznámil s výroční zprávou. Nejprve bych chtěl, abychom si povstáním a chvilkou ticha připomněli památku členů, se kterými jsme prošli kus životní cesty a kteří nás v uplynulém roce opustili. Vzpomeňme na Jarku Goldbergovou, Lídu Sudovou, Jitku Peterkovou a Jarku Bydžovskou.
Ke 31. 12. 2022 měla naše základna 104 členů, z toho 57 žen, 47 mužů. Máme skupinu metodických pracovníků, ale potřebovali bychom kádr doplnit. Dobrý stav je v oblasti značení, máme 1 instruktora značení, 7 značkařů. K počtu pořádaných akcí bychom potřebovali proškolit další vedoucí a cvičitele. Pro případné zájemce zajistíme školení v Ústí nad Labem nebo v České Lípě.

Činnost sportovní
Rok 2022 byl částečně postižen pandemií covidu. Krom splněného plánu se členové účastnili dalších akcí, které pořádaly i jiné odbory nebo organizace. S naším klubem jsou spojeny tradiční akce. Nový rok klub zahajuje výstupem na Vlčí horu. Tradiční Nejsevernější zimní stanování proběhlo v rámci Mezinárodního zimního srazu ČR. Podrobná zpráva je na našich stránkách, ale stručně bych chtěl s odstupem času vzpomenout na skvělou dělnou partu pořadatelů. Přínosem akce byla velká propagace klubu, ale i našeho města a v neposlední řadě měla akce díky česko-německému fondu zajímavý finanční přínos.
Stálicí v našem plánu činnosti je březnové Otevírání studánek u pramenů Křinice. Potěšením je zvyšující se účast – u pramenů se sešlo po hvězdicovitých trasách 160 turistů.
Pohádkový les je další z našich tradičních akcí, která svou kvalitou dokáže přilákat největší návštěvnost nejen na akcích našeho odboru, ale i na všechny akce pořádané v Ústecké oblasti KČT. V roce 2022 to bylo 2 502 startujících. Na akci se podílelo 151 pořadatelů, tedy i mnoho dobrovolníků mimo náš klub.
Druhá zářijová neděle se stala datem pravidelného setkání s polskými přáteli u lípy v Hrádku nad Nisou, kde jsme si připomněli 25. výročí naší spolupráce.
Poslední z tradičních akcí jsou Skalní hrádky Labských pískovců. Je doba, kdy popularita dálkových pochodů je za zenitem. U této akce se sešlo několik negativních faktorů, zejména pokles zájmu turistické veřejnosti o tento druh aktivit, malý zájem o pomoc při pořádání a v neposlední řadě i potíže s průchodností územím NP České Švýcarsko. Všechny skalní hrádky, které byly cílem pochodů, se nachází v dotčeném území. K udržení akce klub přistoupil k úpravám. Dočasně byla přejmenována na Krásnolipské pochody a změnil se charakter tras. Vzhledem k historii pochodu je v zájmu klubu, aby pochody pokračovaly i v budoucnu. Rádi přivítáme zájemce, který by se organizace pochodu ujal.

Činnost brigádnická
Nedílnou součástí klubu je brigádnická činnost. Klub udržuje pod vedením Mikuláše Peterky studánky, vyhlídky, lavičky a podobně. Na údržbě turistické infrastruktury bylo odpracováno 218 hodin. Další nezištné hodiny odpracovali ti, kteří zajišťovali občerstvení na zimním srazu, Pohádkovém lese, ale třeba i na různých setkání v kině. Neskutečné množství 905 hodin odpracoval při zajištění provozu rozhleden Jan Douda. Kromě toho ještě 49 hodin při údržbě rozhledny a kapličky u Vlčí Hory.

Klub KČT a město Krásná Lípa
Bohatá činnost klubu vyžaduje spolupráci s dalšími organizacemi a institucemi. Nejvýznačnějším partnerem je naše město. Všechny významné akce začínají na místní radnici a většina je konána ve spolupráci s městem a organizacemi městem zřízených. Město nám poskytuje technické služby, k akcím vlastní prostory, každoročně nemalé finanční prostředky na činnost klubu a podporu veřejných akcí. Naši zástupci jsou zváni při významných akcích města. Technické služby města nám vytváří zázemí a technickou pomoc při zajištění akcí. Další složkou zřízenou městem jsou dobrovolní hasiči, kteří se podílejí na pořádání našich veřejných akcí. Významně nám nezištně pomáhá základní škola jednak s ubytováním účastníků akcí, ale i jejich stravováním ve školní jídelně. Vše výše uvedeno bude platit vzhledem k náročnosti námi pořádaných akcí i v letošním roce.
Město má ve spolupráci s našim klubem rozpracované dva velmi významné projekty a to novou rozhlednu na Maškově vrchu a turistické muzeum, které počítá s velkorysým zázemím pro naši činnost.

K dalším důležitým organizacím, s kterými spolupracujeme
Jsou to dlouhodobě Lesy ČR Závod Rumburk, firma Eurotopoz, správa OPS České Švýcarsko a ČSOP. Odbor je také členem klubu seniorů Ústeckého kraje, Destinačního fondu OPS České Švýcarsko a Místní akční skupiny Český sever.
Máme blízkou spolupráci s turistickými kluby z Polska, Německa a Slovenska, úzce spolupracujeme s turistickými kluby ze Šluknovského výběžku.

Finance
Tři roky se o naše hospodaření starala paní Alena Starostová, kterou od září vystřídala paní Tereza Maxinová. Paní Starostová si za nelehkou práci zaslouží velké poděkování. Rok 2022 byl úspěšný, tradičně jsme získali dotaci na činnost a podporu veřejných akcí od městského úřadu, jen na Mezinárodní zimní sraz to bylo 70 000 Kč, podpora od města Krásná Lípa 40 000 Kč a z České Podnikatelské pojišťovny na Pohádkový les 10 000 Kč. Lesy ČR nám uhradili brigádnické aktivity. Rekordní byl výnos z rozhleden. V loňském roce jsme byli úspěšní v podaných grantech. V příštích dnech obdržíme potvrzené platby. Z projektu MAS Český sever na podporu spolkové činnosti dostaneme 30 000 Kč. Díky Státnímu zemědělskému intervenčnímu fondu máme kompletně vybavený mnoho let potřebný archiv. Náš podíl byl 20% a od fondu obdržíme 143 256 Kč. Zde musím moc poděkovat za cenné konzultace a rady Ing. Martinu Kučerovi, bez jehož pomoci bychom asi se žádostí neuspěli. Máme potvrzenou platbu z posledního velkého projektu, který byl podán v loňském roce. U Euroregionu Labe na akci Zimního srazu ČR s mezinárodní účastí obdržíme 7 914 Euro částku v přepočtu kolem 197 850 Kč. O úspěšnost projektu se rozhodující měrou zasloužil Jan Douda.
V tomto bodě zprávy jsem uvedl jen významné částky, které nejsou jediné. S celkovým hospodařením vás kdykoli seznámí naše hospodářka paní Tereza Maxinová. Finanční stav naší pokladny nám umožňuje hospodárné čerpání k podpoře akcí a činnosti klubu. Rádi přijmeme smysluplné nápady, které budeme moci finančně podpořit. Mělo by jít především o takové akce, kterých se bude moci zúčastnit vždy co nejvíce členů.

Co se nedaří
Jsou věci, které náš klub potřebuje řešit. Dobíhá nás generační problém, máme málo cvičitelů, ubyli nám značkaři. Potřebujeme podporu členů při pořádání veřejné a brigádnické činnosti, tyto aktivity nás zviditelňuji vůči veřejnosti. Potřebujeme náš klub zatraktivnit. Perspektivou je získání k členství rodiny s dětmi a střední generaci.

Co se podařilo
Především byl naplněn plán činnosti za rok 2022. Formou brigád proběhla údržba naší turistické infrastruktury. Udrželi jsme naše tradiční akce, vysoký kredit má Pohádkový les. Úspěšně jsme zorganizovali zimní sraz. Díky panu Doudovi jsme udrželi provoz rozhleden na Vlčí hoře a Dymníku. Díky panu Osifovi a firmě Euro topoz máme tolik potřebný archiv. Nadstandardní je naše mezinárodní spolupráce. Úspěšní jsme byli v grantových programech.

Vize pro rok 2023
Budeme dále spolupracovat se subjekty, které byly uvedeny výše ve zprávě. Čeká nás běžná údržba zařízení, které klub vybudoval. V letošním roce se budeme muset věnovat i vozíčkářské trase. Klub během let své činnosti zanechává trvalou stopu například vysazením stromů, obnovou turistických stezek, drobných sakrálních staveb, obnovou pomníku obětem I. světové války v Zahradách nebo replikou hraničního sloupu v Severním. V tomto trendu bychom chtěli pokračovat i nadále. Máme darem z muzea v Schirgiswalde slíbený originál hraničního sloupu. Iniciujeme s městem grant na opravu pomníku obětem v 1. světové válce v Kyjově.

Výbor klubu KČT
Letošní rok je volební, rád děkuji starému výboru za dosavadní práci. Novému výboru přeji mnoho kolektivní invence, nápadů a elánu v příští práci pro klub.

Závěr
Závěrem bych chtěl vyjádřit přání, aby nás v dnešní době nic nerozdělovalo, aby nás spojovala společná láska k přírodě a turistice. Chtěl bych poděkovat všem našim partnerům, našemu výboru, našim cvičitelům, značkařům, provozovatelům rozhleden, kronikářce, našim prodejcům a v neposlední řadě všem našim členům, protože společně vytváříme v celé republice respektovaný klub. Každý náš člen nás svou činností reprezentuje. Mne zbývá jen popřát do následujícího roku, aby byli všichni zdrávi a abychom se s velkou aktivitou potkávali nejen přírodě, ale třeba i na společných setkáních.
Václav Hieke


13. – 15. 1. 2023 Nejsevernější zimní stanování pod Vlčí horou
Fotografie:
Jitka Štraubová
Jana Jaklová

Vyznavači přespání v zimní přírodě se sešli po čtyřicáté na tradiční akci Nejsevernější zimní stanování v ČR pod Vlčí horou.
Počasí nemělo zimní charakter, v pátek a v neděli připomínalo deštivý listopad. V sobotu do oběda sluníčko evokovalo pocit předjaří. Jubilejní ročník patřil k nejteplejším. Ani v noci teplota neklesla po 0 °C, nejnižší teplota byla +4 °C. Sněhová pokrývka měla absenci. Ráz počasí byl jednou z příčin komorní účasti. Tábořilo 23 příznivců spaní v přírodě v zimních podmínkách. Na základně ČSOP TILIA, poskytující zázemí akce, se sešla parta tábornických kamarádů. Zajímavostí bylo, že téměř každý byl z jiného města. Pravidelný program byl ochuzen o výlety za brtnickými ledopády, díky teplým dnům zatím nenarostly.
Pořadatelé vzhledem ke stavu cest v NP České Švýcarsko směrovali účastníky na rozhledny Vlčí hora a Dymník a na vyhlídky a studánky ve správě KČT Krásná Lípa. Večery patřily k vzájemné diskuzi a strunným nástrojům. V sobotu přišel účastníky pozdravit senátor Parlamentu ČR Zbyněk Linhart.
O „tábornickou rodinu“ se obětavě starali členové krásnolipského klubu v čele s předsedou Ústecké oblasti. Všem, kteří se nezištně podíleli na občerstvení a organizaci akce, která je naší vizitkou, moc děkuji.

Statistika:
Teplota +4 °C, sníh 0 cm.
Nejmladším účastníkem byl Jaromír Habr, ročník 1983.
Nejstarším účastníkem byl Petr Randus, ročník 1954.
Nejvzdálenějším účastníkem byl Oldřich Vladyka z Hradce Králové, druhým Oldřich Zahradníček Petrov (u Prahy).
Tábořilo 23 stanujících. Průchozích turistů bylo 22.
O táborníky pečovalo 12 pořadatelů.
Na památku každý účastník dostal pamětní list a připínací buton se symbolem táboření.
Václav Hieke


1. 1. 2023 Novoroční výstup na Vlčí horu
Fotografie:
Líba Šaferová
Jitka Štraubová

Milí krásnolipští turisté a další příznivci turistiky, sportu pro každého!
Nový rok jsme zahájili symbolicky 40. organizovaným výstupem na rozhlednu Vlčí hora. U infocentra v Krásné Lípě se sešlo asi 35 turistů, kteří si navzájem popřáli mnoho zdraví, elánu a pohody do nového roku.
Přišla i usměvavá Maruška, toho dne nejstarší členka skupiny, která po celý pochod udávala svižné tempo, až jsme se my mladší (podle kalendáře) často zastyděli, když nám docházel dech.
Na vrchol se, podle statistiky Honzy Doudy, vydalo na 400 turistů. Odměnou jim byl nejen dobrý pocit, že překonali svou pohodlnost a vydali se na novoroční vycházku, ale i přípitek Lužickou bylinnou a další suvenýry.
A jak už to tak bývá, nechyběl ani raut, o který se přičinily některé členky, ani další lahvinky. A tak není divu, že naše bujaré oslavování příchodu nového roku a toho, že jsme opět pospolu, bylo doprovázeno opakovaným sborovým přednesem naší oddílové hymny.
Pochod zorganizoval Mikša, o příchozí na rozhlednu se postaral Honza s Karlem, zúčastinili se i předseda ústeckého svazu KČT Honza Eichler a náš senátor Zbyněk Linhart.
Hurá v novém roce, v roce 2023!
Líba Šaferová